163 resultaten zij eenvoudig grafisch zou weergeven en die derhalve, ter contróle, naast de kaart bewaard zouden moeten blijven. Zij zou heel wat eenvoudiger zijn dan die van het belastingkadaster, omdat zij alleen bezitsgrenzen l) zou aanwijzen, zonder zich met de bebouwingsgrenzen en feitelijke afscheidingen, die niet tevens bezitsgrenzen zijn, in te laten. Alleen om de begrenzing van de door het verkeer onder de menschen nu eenmaal geïndividualiseerde onroerende zaken zou het te doen zijn. Die afbeelding zou hebben, tusschen alle belanghebbenden, wie zij ook zijn mogen, bewijskracht, of verbindende of rechtskrachtop 't woord komt het niet aan. M. a. w. zij zou zijn het model, waarnaar de feitelijke toestanden op het terrein zich, op de vordering van den belanghebbende, zouden hebben te richten, zoolang niet op het een of ander punt de overeenkomst van partijen of een rechterlijk vonnis tot wijziging van het model geleid had. In alle grensgeschillen zou het zijn de beslissende autoriteit. Na uitzetting op het terrein van de grenzen door het kadaster aangegeven, zou met behulp van eene eenvoudige procedure de usurpateur binnen zijn eigen gebied worden teruggedrongen. Wie een onroerend goed verkreeg, krachtens bijzonderen titel (sommigen zullen misschien zeggenkrachtens bezwarenden titel), zou op de grenzen, door het kadaster aangegeven, aanspraak hebben, niet alleen tegenover zijn auteur maar tegenover elk en een iegelijk, ook tegenover den buurman, die komt beweren dat de kadastrale grens onjuist is en die tegenover dien auteur misschien ook werkelijk een actie tot wijziging van de kaart had kunnen winnen. Wat het grondboek, in het Pruisische stelsel, doet ten opzichte van he; recht op, dat zou dit kadaster doen ten opzichte van de grens van 'tgoed, zonder dat daarom de invoering van het laatste noodzakelijk de invoering van het eerste, of omgekeerd, ten gevolge zou behoeven te hebben. Integendeel, onder alle stelsels van eigendorasverkrijging is zekerheid ten aanzien van 't geen verkregen wordt van gelijk groot gewicht. Dat zulk een kadaster nut zou hebben, behoeft wel geen verder betoog. Maar is het uitvoerbaar? Het antwoord op deze vraag hangt af deels van technische, deels van juridische overwegingen. "Wat de eerste betreft, de Heeren landmeters, die zich ten onzent over de quaestie hebben uitgelaten, verzekeren ons dat zij de grenzen van de perceelen met groote nauwkeurigheid op zulk een wijze kunnen te "boek stellen, dat ze teruggevonden kunnen worden, welke feitelijke veranderingen het terrein ondergaan moge. Zij zijn voorts van oordeel dat de kosten, nu er toch tot een herziening van het belastingkadaster moet worden overgegaan, geen bezwaar zouden opleveren Aan dit oordeel onderwerp ik mij, zoolang de onjuistheid er van mij niet is aangetoond. Wat de juridische overwegingen betreft, het staat m. i. vast. 1) Juister: eigendomsgrenzen. [Red.]

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 167