168 eigendommen is afgeloopen, die tot grondslag der perequatie heeft gestrekt, meent men dat die uitkomsten voortdurend dienen te worden geverifieerd. Het Rijk wordt daartoe verdeeld in schattingsdistricten en elk district in onderdeden. Voor het schattingswerk wordt telkens een tijdperk van 10 jaren gesteld. Van die 10 worden de 3 eerste gebruikt: 1°. tot nieuwe schatting der gebouwde eigendommen, niet be- hoorende tot hoeven en 2°. tot herziening of verbetering der schalen van schatting en de typen van de ongebouwde eigendommen, met de daarbij be- hoorende gebouwen voor landbouw enz. Zijn dus deze drie jaren voorbij, dan blijven er zeven over tot schatting van ongebouwde eigendommen en van die der gebouwen voor den landbouw, overeenkomstig de schalen en typen. Te dien einde wordt elk districtsonderdeel gesplitst in 7 vakken en van ieder vak heeft de schatting in één jaar plaats. Daarna begint een nieuw tijdvak van 10 jaren en zoo gaat het steeds voort; evenwel met eenige beperkingen, die hierop neer komen, dat men overal de herziening toepassende, ijdel werk zou kunnen doen, aangezien zal blijken dat in een of andere streek tot herziening van ongebouwde eigendommen geen aanleiding bestaat. Voorts ligt het in de bedoeling om voor de eerste maal, dat onder deze wet gewerkt wordt, alle gebouwen (dus ook de hoeven) te herschatten. Het groote voordeel dat aan dit stelsel is verbonden is gelegen in het wegnemen van tegenstrijdigheden die al te lang voortduren onder het tegenwoordig systeem. Wij allen weten hoe belangrijke waarde veranderingen ontstaan, door aanleg b.v. van boomgaard tot bouw- of weiland en omgekeerd; hoe de waarde stijgt of daalt naarmate van den aanleg of verlegging van wateren en wegen. Permanente schattings-commissiën en niet zooals nu meestal één controleur-schatter, en voortdurende herziening in plaats van over een tijdvak zooals we gekend hebben, hebben in mijn oog groote aantrekkelijkheid en groote waarde. De grondbelasting der gebouwde eigendommen wordt thans geheven van de ^«zuivere huurwaarde, maar zal vervolgens plaats hebben

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 170