169 naar de zuivere huurwaarde d. i. na aftrek van zorgvuldig berekende onderhoudskosten enz. In betrekking tot het bestaande heeft men dus een geheele omme keer te wachten, waarmede zeer nauw samenhangen de indeeling en werkzaamheden van het personeel. De controleurs der dir. belastingen en van het kadaster, alsmede de colleges van zetters verdwijnen en worden vervangen door schat- tings-commissiën 1). Het werk dier commissiën staat onder contróle of leiding van een hoofdcommissie. Ofschoon bij nadere instructiën heel wat zal moeten geregeld wor den, kan men toch wel aannemen dat de opgaven, zooals die thans door de controleurs geschieden, tot de geschiedenis gaan behooren. De Minister van Financiën zal een rijksambtenaar aanwijzen, die de opgaaf doet van te schatten eigendommen aan de voorzitters der commissiën. Indien nu een met het kadaster vertrouwd persoon daarvoor wordt aangewezen mag men vertrouwen dat de registers n°. 9 voortaan niet meer zullen strekken tot bergplaats van soms een goed kadaster zeer vijandige opgaven tot hermeting. De uitkomsten der schattingen worden medegedeeld aan belang hebbenden, die bezwaren kunnen inbrengen en herschatting kunnen vragen op kosten van ongelijk. Ter visie legging van de uitkomsten der schatting, opgenomen in de staten n°. 75, wordt afgeschaft. In het algemeen is de rechtspraak verbeterd, omdat Ged. Staten eerst in hooger beroep tegen de beslissing van den prov. inspecteur worden geroepen in het geding. Zooals de Minister opmerkt, om te voorkomen al te strenge fiscale toepassing der wet. Voor het kadaster en zijne ambtenaren wordt naar mijne opvatting in deze wet een betere plaats ingeruimd dan in de wet van 1870 het geval is. De artikelen 79 90 van het ontwerp handelen in hoofd zaak over de metingen en wat daarmede in verband staat. Het schijnt in 's Ministers plan te liggen de controleurs d. b. en k. tot voorzitters van schattingscommissiën te benoemen, (zie Mem. van Toelichting blz. 6.) [Red.]

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 171