171 dan ingenieur of Gedeputeerden, maar er kwamen dan een paar bezwaren aan het licht, van vrij ernstigen aard. 1°. de benoeming van een deskundige die het niet altijd was en 2°. de vaststelling der grootte door Gedeputeerde Staten. Aan dien toestand zal nu gelukkig een einde worden gemaakt, al zal u ook blijken dat ik toch nog een enkel vraagteeken overhoud. Hij, die bezwaren heeft tegen de uitkomsten der metingen kan binnen 30 dagen na de kennisgeving een verzoekschrift om verbete ring indienen bij den betrokken bewaarder. Op deze verzoeken beschikt de ingenieur verificateur. Eerst wanneer men zich met deze beslissing niet vereenigt wordt hooger beroep toegelaten bij Gedeputeerde Staten, die een deskundige aanwijzen om de hermeting te doen. Nopens de uitkomst hooren zij den ing.-verf. Indien nu nog maar bepaald was in de wet of bepaald wordt bij resolutie ziedaar een vraagteeken wie als deskundigen kunnen optreden, ware deze zaak kostelijk geregeld. Inmiddels zal ieder ingenieur naar mijne meening wel zooveel mogelijk zorg dragen, dat geen hooger beroep noodig is en des ja, dat de uitkomst die vastgesteld wordt de waarde van het kadaster niet benadeelt. Er is nog een lichtpunt in deze regeling. In art. 21 der wet van 1870, overgenomen in art. 83 van het ontwerp, is een schaal vast gesteld van verschillen, die de oorspronkelijke meting en die der deskundigen mogen aankleven, om den aanvrager in betaling der kosten te veroordeelen. Zeer juist; maar minder juist was de interpretatie dat nu ook de grootte die binnen die tolérance-schaal werd vastgesteld als grootte in de kadastrale leggers diende te worden opgenomen. Ik behoef u niet te zeggen dat de wonderlijkste wijzigingen in grootte daardoor soms ontstonden, wijzigingen die geen recht van bestaan hadden, maar ontleend werden aan het imperatief voorschrift der wet: De uitkomst der hermeting wordt door Ged. Staten vastgesteld. In het tegenwoordig ontwerp wordt aan deze lichtzinnigheid een einde gemaakt. Alleen dan wanneer mocht blijken, dat een perceel inderdaad zooveel grooter of kleiner is dan de zooeven bedoelde schaal aan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 173