Toestanden in Oranje-Vrijstaat op landmeetkundig gebied. x) De maatschappelijke positie van Gouvernements-landmeters in Oranje-Vrij staat en naar wij meenen, ook in de overige staten van Zuid-Afrika is eene geheel andere dan die van Rijks-land meters hier te landezij heeft meer overeenkomst met die van advocaat of notaris. Na voor het examen geslaagd te zijn en een borgtocht te hebben gestort kan de landmeter zich vestigen waar hij verkiest. Hij ontvangt geen salaris van den Staat, doch leeft alleen van zijn praktijk. Heeft hij het druk dan is die praktijk zeer winstgevend. Zijn werk bestaat hoofdzakelijk in het opmeten van spoorwegen, dorpsgronden en „plaatsen" die meestal zeer uitgestrekt zijn het opmaken van kopieën van kaarten enz. Voor boedel-reddering, overdracht of bezwaring van onroerend goed moet bij de akte worden overgelegd eene kaart in dubbel, waarop de maten zijn vermeld. De perceelen zijn in den regel vierkant van vorm, als zij niet aan een spruit (beek) of andere natuurlijke grens zijn gelegen. Voor de kopie van een kaart van een vierkant dorpsperceel wordt 1.1.0 p.st. (ƒ12,60), vooropmeting van enkele roeden gronds, waaraan met inbegrip van de reis een a twee dagen werk is, 10 a 15 p.st. gerekend, uitgebreidere metingen naar evenredigheid. In den regel staat iedere kaart op zich zelf; van een algemeen verband door middel van eene driehoeksmeting is geen sprake. De kaarten moeten goedgekeurd worden door den landmeter-generaal, die van alles kopie houdt. De kaarten, vooral van vroegeren tijd, zijn dikwijls zeer slecht, De hier volgende mededeelingen en inlichtingen, welwillend verstrekt ingenieur, Dept. Openb. Werken te vriendelijken dank betuigen. zijn ontleend aan verschillende stukken door den Heer J. H. Mtlller, Hoofd Bloemfontein, waarvoor wij hem hierbij [Red.]

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 177