176 soms zijn de maten op de kaart niet onderling „bestaanbaar" of zijn zij „bestaanbaar gekookt". Zet men de grenzen van twee belendende perceelen volgens die maten op het terrein uit, dan vallen zij soms ver over elkander heen („overlappingen") of er blijven stukken gronds tusschen liggen. Vandaar dat bij transporten veelal nieuwe kaarten worden opgemaakt en de oorspronkelijke met goedvinden der eige naars eenvoudig verworpen. Daardoor lijden sommige eigenaars groote schade, doch zij geven me.estal liever toe dan een kostbaar en wisselvallig proces te beginnen. Geen wonder dat hevige klachten werden aangeheven. Zij gaven aanleiding tot indiening en aanne ming van eene wet die wij hier laten volgen: Wet No. 3 1892. Landmeters verkeerde opmetingen. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat, het noodzakelijk achten de voorziening te maken omtrent verkeerde door landmeters gedane opmetingen, Bepaalt le. Na het in werking treden dezer wet zal geene licentie als Gouvernements landmeter worden uitgereikt aan eenigen daarvoor aanzoek doenden persoon, tenzij en alvorens hij de verklaring heeft geteekend en de verbintenis heeft aangegaan, vervat in de schedule aan deze wet gehecht. SCHEDULE. Ik beloof en verbind mij zelve aan en ten behoeve van het Gouvernement van den Oranje Vrijstaat, ten deze vertegen woordigd door den landmeter generaal, hierbij mede tegenwoordig en deze verbintenis aannemende, plechtig en oprecht om al de plichten van een landmeter zorgvuldig en zonder partijdigheid, vrees, gunst of vooringenomenheid te volbrengen en mij te gedragen naar al de verplichtingen volgens bestaande of nog te maken wetten op mij berustende. 2e. Wanneer ik te eenigertijd van den landmeter generaal schrif telijk kennis zal krijgen, dat hij redenen hebbende mijne opmeting van de eene of andere plaats als niet correct te beschouwen, van mij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 178