17 Wie als eigenaar van het certificaat en bijgevolg van het onroerend goed, hypotheek wenschte te verleenen, zoude eerst zijn certificaat doen splitsen in een eigendomsbewijs, waarop op het verband was aangeteekend, en een afzonderlijk hypotheekbewijs, waarover hij dan ten behoeve van zijn crediteur zoude disponeeren. Bij verleening van tweede hypotheekbewijs eene nieuwe splitsing doen ondergaan, en zoo bij toekenning van erfpacht, opstal en vervolgens. Over de deelbewijzen, die hij achtereenvolgens ontving, zou hij beschik ken met gelijk recht en op gelijke wijze als over het hoofdbe wijs. Ik doe opmerken, dat de mogelijkheid om het certificaat te splitsen een zeer essentieel element is bij iedere poging tot mobilisatie, en als zoodanig dan ook reeds door prof. Gr a tam a in het oog werd gevatHet belang der zaak is licht te betoogen. Indien het certificaat onsplitsbaar is, dan zal noch overdracht van een zichtbaar stuk, noch vestiging van een zakelijk recht, noch aan neming van een deelgenoot mogelijk zijn. De bezwaren van zulk een stelsel zijn te tasten. Decourdemanche, een Franschjurist uit de eerste helft dezer eeuw, stapte er overheen; de eigenaar, zoo meende hij, die geld wenschte op te nemen, moest dan maar zijn toevlucht nemen tot een verkoop met beding van wederinkoop2). Dit middel begeeft echter bij vestiging van erfpacht, opstal en servi tuten, terwijl bij hypotheek de vraag open blijft, of dit surrogaat onder alle omstandigheden wenschelijk is. Men behoeft echter over het bezwaar niet heen te stappen, want men kan het uit den weg ruimen door te zorgen, dat de certificaten niet slechts verhandelbaar, maar ook in den ruimsten zin splitsbaar zijn. Het verkeer in het algemeen zoude van het tegenwoordige niet veel verschillen, indien men staan bleef bij de uitgifte van certifica ten op naam. De akte van transport zoude noodig blijven, en hare geldigheidsvereischten zouden niet afwijken van die, welke tegen woordig gevorderd worden. Overgifte van het certificaat echter zoude in de plaats der inschrijving treden. Immers de prioriteit, die men zich nu verwerft door de overschrijving in de openbare registers, Hervorming van ons zakelijk recht (1870) p. 53. 5) Troplong Commentaire sur les priviléges et hypothèques, Préface n°. 4,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 17