185 te wisselen over het onderwerp, door den heer van Dijk ter tafel gebracht, alvorens zij geroepen worden, over een of ander voorstel, dat onderwerp rakende, een besluit te nemen. Na heropening der vergadering vraagt de voorzitter in de eerste plaats of de vergadering vóór of tegen het denkbeeld van feestviering is. Bij mondelinge stemming verklaart de vergadering zich bijna eenstemmig daarvoor. Nu komt de heer van Dijk op nieuw met zijn voorstel- voor den dag: het feest meerderen luister bij te zetten door de tegenwoordigheid van dames. Maar zelfs de lunch schijnt de heeren niet gunstig gestemd te hebben voor dat voorstel. De heer van Dijk vindt geen steun. Het strekke hem tot eene zoete troost, dat zijn naam met eere zal genoemd worden door alle dames, die van zijne daad hooren. Bij de motiveering van zijn voorstel wees de heer van D ij k er nog op, dat aan de algemeene vergaderingen van den Duitschen „Geometerverein" het feestelijk gedeelte altijd in gezelschap van de dames der leden wordt gevierd. De secretaris meent zich hieromtrent de opmerking te mogen veroorloven, dat, hoeveel navolgenswaardigs er ook moge zijn in het Duitsche kadaster en in de Duitsche kadasterfeesten, de toestanden niet gelijk zijn. Daar niemand verder een bepaald voorstel doet, vraagt de voorzitter, of de vergadering de bepaling van de wijze, waarop eene bescheidene feestelijke herdenking van het tienjarig bestaan der vereeniging zal plaats hebben, wil toevertrouwen aan het bestuur, zoo noodig bijgestaan door eene door het bestuur te assumeeren feestcommissie. Aldus wordt eenstemmig besloten. Daartoe uitgenoodigd door den voorzitter, neemt nu de heer Gombault het woord tot het houden van zijne voordracht over: „De werking van het negatieve stelsel in verband met het onderzoek van den notaris." Door de voorstanders van het negatieve stelsel wordt groote waarde gehecht aan het onderzoek van den notaris, die beide contracteerende partijen kent. Niet gaarne zou men dat willen doen vervangen door een ambtelijk onderzoek bij een positief stelsel. Spreker heeft zich ten taak gesteld door voorbeelden uit de praktijk te bewijzen, dat de waarde van dat notarieel onderzoek grootelijks overschat wordt Verschillende gevallen uit de praktijk worden medegedeeld, waarin bij publieken verkoop zaken verkocht waren, waarvan de eigendom door verjaring verloren wasdat bij volmacht verkocht werd, terwijl de eigenaar geen volmacht gegeven had; dat erfdienstbaarheden „als van ouds" werden overgedragen, ofschoon ze uit kracht der wet waren te niet gegaan en eindelijk, dat hypo theek verleend werd op perceelen, waarvan de debiteur geen eigenaar was, welke hypotheek dus van rechtswege nietig was.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 187