186 In één geval ondervond een kooper driemaal de nadeelige gevolgen van het negatieve stelsel en van het gebrekkige onderzoek van den notaris. In al deze gevallen werd schade geleden of kan nog schade geleden worden. Spreker deelde verder mede, dat men zich bij de akten, in een door hem onderzocht overschrijvingsregister uit den laatsten tijd voorkomende, met betrekking tot de omschrijving van het voorwerp der overeenkomst bijna uitsluitend tot de kadastrale aanduiding bepaald had. Slechts in enkele akten vond hij eene en dan nog onvolledige aanwijzing der grenzen van het eigendomsperceel en bij verkoop van gedeeltelijke perceelen (bij het kadaster dus nog niet onder afzonderlijke nummers bekend) slechts bij uitzondering eene aanwijzing, die kon leiden tot bepaling van het perceel op het terrein. Bij verkoop van gedeeltelijke perceelen is regel, dat de grenzen op het terrein door gemakkelijk verplaatsbare teekens aangewezen zijn. Zijn deze verdwenen, dan laat de akte, de eenige steun voor den kooper, dezen in den steek. Soms blijkt zelfs uit de akte, dat ook partijen niet bekend waren met de grenzen der verkochte perceelen. Toch werd door de Nederlandsche Juristen-Vereeniging de wenschlijkheid uitgesproken, dat geen andere akten dan notariëele voor bekendmaking in de openbare registers in aanmerking zouden komen. Onder de bestaande toestanden zou zeer zeker dergelijke maatregel een beletsel zijn voor verkrijging van klein grondbezit en inbreuk maken op de vrijheid van verkeer, zonder dat het publiek daarvoor vergoeding zou vinden in meerdere zekerheid. Waarom, als de notariëele akte zooveel meer waard is, komen de notarissen en juristen zelf als koopers bij onderhandsche akte voor? Welke bezwaren zijn er tegen gedrukte formulieren, zooals in Australië in gebruik zijn, aan welke op zooveel gemakkelijker en minder kostbare wijze authenticiteit verleend zou kunnen worden? Onder den tegenwoordigen toestand zal verkoop bij onderhandsche akte meer en meer uitzondering worden en openbare verkoop, waarbij partijen elkaar dikwijls niet kennen, regel. Ook acht spreker het aan bedenking onderhevig, dat de notaris niet steeds de belangen van beide partijen behartigt. Bij de meeste akten is voor den verkooper goed gezorgd, maar de kooper heeft gewoonlijk de keuze tusschen zich te onderwerpen aan voor hem dikwijls zeer bezwarende voorwaarden of van den koop af te zien. Dit ter aanduiding van den hoofdinhoud van 's sprekers voordracht, die van het begin tot het einde met de meeste aandacht gevolgd werd en blijkens het applaus aan het slot bij de vergadering instemming vond. Van debat was eigenlijk geen sprake, daar de beide sprekers, die op de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 188