18 zoude dan gewaarborgd zijn door bezit van het certificaat1). Meer beteekenis verkrijgt de mobilisatie, indien men de certificaten aan order of aan toonder stelt.' In dat geval deelen zij aan het onroerend goed dezelfde vatbaarheid voor circulatie mede, als thans aan wissels of aan bankbiljetten toekomt. Dat zulk een mogelijkheid gewichtige sociale gevolgen zoude kunnen hebben, is wel niet voor bestrijding vatbaar. Dat zij conservatieve geesten beangstigt is te begrijpen. „Geef den grondeigenaar zijn recht in den vorm van order of toonder papieren, een eigendom, dat men zoo maar in zijn jaszak steekt, en met één peneestreek of nog minder overdraagt, en in één nacht onder den invloed van een der drie bekende W's maakt hij zich van een rijk tot een arm man" 2). Zoo spreken genen; maar men kan, geloof ik, volstaan met te antwoorden, dat er vrij wat meer kans is, dat de eigenaar zijn brieven in een brandkast, dan in zijn jaszak steken zalen dat men bezwaarlijk de wetgeving kan inrich ten naar de behoeften van enkele lichtzinnige sujetten. Of wil men om hunnentwille het geheele menschdom onder curateele stellen? Meer beteekenis heeft het, wanneer men wijst op het belang van derden, met name crediteuren en legitimarissen. Kunnen nu reeds de rescissoire actiën van bedrogen schuldeischers en verkorte erfge namen op groote bezwaren stuiten, nagenoeg onmogelijk wordt de handhaving dezer rechten, waar het betreft order- of toonderpapier te vervolgen. Immers de derde hand is dan onaantastbaar. Dit gevaar is niet hersenschimmig, doch men bedenke, dat om het te keeren radicale maatregelen noodig zullen zijn. Men zal den wissel, het bankbiljet, den pandbrief en zooveel meer moeten afschaffen. i) De heer Besson (Livres fonciers p. 454456) vmdt dit laatste erger lijk de mobilisatie, zoo klaagt hij, zoude de dood zijn van alle publiciteit. Ik kan met die klacht niet instemmen; de publiciteit der overgangen toch bestaat niet om zich zelve, maar om een bepaald doel. Kan men dit doel zonder schrijverij bereiken, des te beter. En zulks is hier het geval, omdat bezit van het certificaat in de plaats treedt der overschrijving. Maar, gaat de heer Besson voort; hoe zal in Uw stelsel zuivering plaatshebben? Hoe zult gij de hyphotheekhouders van den voorgenomen verkoop verwittigen? De vraag is gemakkelijk te beantwoorden: men zal het exploit moeten aan plakken op de wijze als bij art. 4 7° Rv. voorgeschreven. J) Die Preussischen Grundbuchgesetze (ed. Werner) II Matenalienp. 56.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 18