19 Immers, wat kan den eigenaar, wiens certificaat men noch aan order noch aan toonder stellen wil, beletten, zijn goed voor wissels of bankbiljetten af te staan, of zich pandbrieven te laten geven voor de waarde? Doch, doet hij zulks, dan heeft hij precies dezelfde macht tot wetsovertreding als wanneer men hem direct certificaten aan order of aan toonder hadde verstrekt. Wie derhalve wissels, bankbiljetten en pandbrieven onaangetast laat, heeft geen recht om uit naam van crediteuren of legitimarissen tegen het denkbeeld van volledige mobilisatie op te komen. Het is een eigenaardig verschijnsel, teekenend voor de bekrom penheid der wetgevers, dat in die landen van Europa, waar men mobilisatie door middel van order- of toonderpapier toegelaten heeft, wel toegestaan is geworden het nemen van hypotheek, doch nooit van eigendomsbewijzen van dien aard. Immers, juist bij hypotheek- bewijzen stuit men op een bezwaar, dat wel is waar weinig beteekent, maar dan toch bij eigendomsbewijzen geheel en al wegvalt. Ik deel het mede met de woorden van den heer Besson, wiens gewone perspicaciteit hem hier begeeft. „Aan de grondeigenaars de bevoegd heid te verleenen, om zelf geld te slaan in den vorm van verhan- „delbare hypotheekbewijzen, die, blootgesteld aan al de fluctuatiën "der markt, gevaar zouden loopen in één enkelen dag gedeprecieerd „te worden, dit zoude mijns inziens de deur openzetten voor de „ernstige eventualiteiten 1). Zoover Besson; ik doe opmerken, dat de koers der hypotheekbewijzen, die eene normale rente afwerpen, eerst dan beneden pari dalen kan, wanneer zij niet door de koop- waarde van het goed gedekt zijn. Het gevaar bestaat dus hierin, dat de eigenaar hypotheekbewijzen licht en in omloop brengt tot een hooger bedrag, dan het goed lijden kan. Hiertegen waakte de wetgever van 9 Messidoran III door afgifte van cédulles hypothécai- res aan een maximum te onderwerpen, een maximum gelijkstaande met 3/4 der koopwaarde. Slimmer ware het geweest, de vaststelling van dit maximum over te laten aan het publiek, dat immers de hypotheekbewijzen vrijwillig neemt; doch wilde de wetgever nu een maal Voorzienigheid spelen, waarom dan niet de cédulles hypothécai- res te huis gehouden en eigendomsbewijzen afgegeven? Deze toch Livres fonciers p. 457.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 19