20 kunnen nooit tot een hooger bedrag gaan dan het goed, daar zij in het geheel geen bedrag melden. Ik verheel mij niet, dat mobilisatie door uitgifte van toonder papieren, representeerende den eigendom en de afscheidingen van dien, den fiscus in ongelegenheid zoude brengen en een schrap zoude halen door alle mutatierechten. Doch dit argument mag niet wegen, indien men van oordeel is, dat het verkeer aan zoodanige titels werkelijk behoefte heeft. Ik ben nog slechts weinig gevorderd in de studie van het fiscale recht, en zal gaarne op dit punt nader onderricht worden; maar voorloopig komt het mij voor, dat de belasting, die het verkeer wil treffen door de verkeershandelingen aan rechten te onderwerpen, als fundamenteel beginsel hierop moet steunen, dat zij het verkeer neemt, gelijk het is. Het fiscaal recht mag nooit den eisch stellen, dat het verkeer om zijnentwille in een bepaalden zin geregeld worde; want het gevolg is eenvoudig en altijd, dat zich een extra-legaal verkeer ontwikkelt, waarop de fiscus in het geheel geen vat heeft. In geval om zijnentwille eigendoms bewijzen aan toonder werden geweigerd, is het vrij duidelijk, dat in plaats daarvan certificaten op naam of aan order zouden circuleeren in het goed vertrouwen, dat de daarin genoemde eigenaar wel niet zoude weigeren, den houder te zijner tijd met een endossement of met een akte van transport te gerieven. Tegenover de samenspan ning van het publiek zou de fiscus machteloos zijn, doch tevens een belangrijk deel van het verkeer aan de heerschappij der wet ont trokken worden. Indien het verkeer blijken mocht op toonder- certificatan prijs te stellen, dan zou de fiscus naar een anderen maatstaf van zijn recht moeten omzien, of wel het geheel prijs moeten geven, gelijk ten aanzien der verpanding van roerende zaken in 1874 door een zeldzaam wijs wetgever zoo juist werd ingezien en zoo gelukkig in toepassing gebracht. Voorloopig is de drang van het Nederlandsche publiek naar incor poratie van den grondeigendom in toonderbewijzen nog niet groot. Dit kan met cijfers worden aangetoond. De waarde van het onroerend vermogen schijnt hier te lande op vijf en een half milliard geschat te mogen worden x). Van die waarde circuleert iets meer dan honderd l) Jaarcijfers ne. 11 p. 71.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 20