21 millioendus ongeveer 2 in pandbrieven. Daarin alleen kan dus voor den wetgever geen aanleiding bestaan, om mobilisatie in toepassing te brengen. Maar acht hij een rechtsgeldig kadaster begeerlijk, en voert hij, om daarvan de vruchten te plukken een positief stelsel van openbaarheid in, dan geve hij toch vooral aan iederen ingeschreven eigenaar de bevoegdheid om verhandelbare en splitsbare bewijzen te lichten, en daarmede zich te onttrekken aan de hinderlijke Staatscontróle op overdrachten of andere beschikkingen, die verificatie, die in eene vrije en aan vrijheid gewende maatschappij op den duur toch niet geduld zoude worden. Doch zal hij de cer tificaten op naam, aan order of aan toonder stellen? Ik voor mij zoude geen bezwaar zien, dit aan het believen van den aanvrager over te laten. Want al deel ik niet geheel in de zienswijze van Mirabeau, die in de Constituante uitriep: „men kan geen bunders in natura laten circuleeren; welnu dan scheppe men een teeken, dat in hun plaats van hand tot hand ga"2); al zie ik m. a. w. niet in, dat de Staat zich tot taak moet stellen, zulk eene mobilisatie uit te lokken en te bevorderen; het komt mij voor, dat in een land, waar het verkeer in pandbrieven zonder bedenken of schade volko men vrijheid geniet, ook directe uitgifte van eigendoms-of hypotheek- bewijzen, zelfs aan toonder, indien men voor den inhoud borg kan staan, tot geenerlei bezorgheid aanleiding behoeft te geven. NASCHRIFT. Nog heb ik een snuifje voor hen, die het Torrens-stelsel in zijne zuiverheid voorstaan, in het mobiliseeren van den grondeigendom juist zoover willen gaan als Sir Robert, maar dan ook front maken. „Bin verwegen, wie nicht Einer, „Aber weiter bringt mich Keiner." Het zuivere Torrens-stelsel brengt mede, dat ieder certificaat éénmaal kan worden overgedragen, dat dus ieder verkrijger, om de beschikkingsbevoegdheid te erlangen, zijn titel moet laten viseeren Vgl. Jaarcijfers n°. 11 p. 168. s) Laferrière, Principes de la rèvolulion francaise 1850/51 p. 159.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 21