BEGINSELEN VAN MOBILISATIE. Voordracht gehouden door Prof. Mr. J. C. Naher in dg vergadering van de Notariëele Vereeniging te Amsterdam op 26 November 1892. G. T. Stond ik hier tegen u over als verdediger van een ingrijpende hervorming op het gebied van ons burgerlijk recht, voorwaar ik zoude moeten vreezen, geplaatst tegenover die kennis van het practische rechtsleven, die velen uwer toebehoort en mij, helaas, ontgaat, niet slechts het onderspit te moeten delven, maar zelfs een vrij belache lijk figuur te slaan. Of, stond ik hier als woordvoerder van het bestaande tegenover den aandrang van hen, die met volle kracht van overtuiging en met groote kennis van zaken hervorming eischen, ik zoude mij de ondankbare rol op den hals laden van naijverig te schijnen op de „lauweren", die naar de uitdrukking van een mijner ambtgenooten door invoering van het Torrens-stelsel ten onzent „te behalen" zijn. Maar noch het een noch het ander ligt in mijn bedoeling; noch als hervormer noch als handhaver treed ik u tegemoet. Beschouwt mij liever als onpartijdig inleider van het practisch-weten- schappelijk debat, dat, naar ik hoop, mijne toespraak zal volgen, een debat, door mij met ingenomenheid tegemoet gezien, omdat ik in elk geval er uit zal leeren. Want ik verheel mij niet, dat mijne kennis van het vraagstuk, waaraan ik mij gewaagd heb, bloot theo retisch is, en dat dus, al gaf ik u de best mogelijke theorie, de praktijk nog altijd een woordje zou hebben mede te spreken. Aan vaardt dus mijne verzekering, dat ieder woord, dat de praktijk zal goedvinden te uiten, door mij met de grootst mogelijke belangstelling zal worden opgevangen. Moge gelijke belangstelling uwerzijds aan Overgenomen uit het Weekblad voor Notarisambt en Registratie''' van 4 en 11 December 1892, Nos. 1197 en 1198.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 3