4 mijne theoretische beschouwingen over mobilisatie van den grond eigendom in verband met het Torren s-stelsel ten deel vallen. Men kan onder hen, die bij ons de wetgeving op onroerend bezit in nieuwe banen willen leiden, drie verschillende richtingen onder kennen, waarvan de eene een rechtsgeldig kadasterde tweede een positief stelsel van openbaarheidde derde mobilisatie van grond en bodem als leuze op haar vaandel schrijft. Nu wensch ik aan te toonen, dat deze drie onderwerpen met elkander in zóó nauw ver band staan, dat niemand als hervormer kan worden aangemerkt, die ons niet alle drie brengt; gelukt mij dit betoog, dan wordt het nemen van een beslissing zeer vergemakkelijkt, want het geheele onderzoek lost zich dan op in deze e'éne vraag: is het geradenhet onroerend vermogen van een mobilisatie-proces te onderwerpen Het verband, dat ik tusschen de drie genoemde denkbeelden meen waar te nemen, is ten deele op noodzakelijkheid, ten deele op wensche- lijkheid gegrond. Een rechtsgeldig kadaster brengt volgens mij niet verder, tenzij als basis van een positief stelsel van openbaarheid; dit laatste moet worden ontraden, tenzij het bekroond worde door mobi lisatie. En nu teruggaande: geen mobilisatie is denkbaar, tenzij op den grondslag van een positief stelsel van openbaarheid, dit laatste kan niet bestaan zonder een rechtsgeldig kadaster. Vergunt mij, voordat ik deze stellingen toelicht, een korte omschrijving der gebe zigde termen. Ik versta dan (1) onder een rechtsgeldig kadaster: eene met gezag bekleede kaart der eigendommen (2) onder een positief stelsel van openbaarheid: een stelsel waaronder men als eigenaar of in het algemeen als zakelijk gerechtigd geldt, zoolang men als zoodanig in de registers te boek staat, dus van het oogenblik af, dat het goed of het recht op onzen naam gesteld wordt, tot op het oogenblik, dat het op een anderen naam wordt overgeschreven (3) onder mobilisatie: de uitgifte van verhandelbare eigendoms- of hypotheekbewijzen, gesteld hetzij op naam en dus transportabel bij akte; hetzij aan order en dus transportabel bij wege van endossement; hetzij aan toonder en dus transportabel door bloote overgifte. Laten wij thans het noodzakelijkheidsverband beschouwen. Dat mobilisatie denkbaar is zonder den grondslag van een positief

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 4