51 Voor de gemeenten waarvan de bijbladen zijn vernieuwd moet en en kan m. i. met het stelsel van vernommering gebroken worden, behoudens het geval dat de perceelen zijn gesplitst of vereenigd of dat de omtrek op het terrein is veranderd. Het nieuwe bijblad toch is eene zeer nauwkeurige copie van het minuutplan, daarop zijn de suppletoire metingen met zorg gecarteerd en deze kaarten worden met de meeste nauwgezetheid bijgehouden, zoodat het als regel kon worden aangenomen om de personen die reeds op het bijblad voor komen, ingeval zij weer in aanraking komen, steeds te copiëeren van dat bijblad en niet, zooals tot nog toe gebruikelijk was, voor zooveel mogelijk van het minuutplan. De gebruikelijke wijze van copiëeren te blijven volgen zoude, indien straks zeer vele perceelen niet meer werden vernommerd, licht tot het maken van copieën aanleiding kunnen geven die niet den laatsten toestand aangaven. Men zoude dan verplicht zijn steeds ook de hulpkaarten te raad plegen en deze last, waaronder de landmeter reeds te lang heeft gezucht tengevolge van de slechte oude bijbladen, moeten wij ons vooral straks niet weer op den hals halen. De tijd en de moeite aan de samenstelling van het nieuwe bijblad besteed mogen goed beloond geacht worden, indien wij daardoor aan de voor belang hebbenden zoo onbegrijpelijke en lastige nommerverandering weer eenigermate paal en perk kunnen stellen. Het publiek wordt zeer zeker veel gebaat door eene nauwkeurige kaart, maar ook door een stabiel nommer, Wat heeft het publiek er ook voor voordeel bij dat een perceel, uitslui tend tengevolge van dikwijls geringe wijziging op de kaart, een ander nommer bekomt; is het daardoor beter in staat voor zijne belangen te waken? Jazal menig lezer misschien uitroepen, there's the rub\ Want hoe zal nu een houder van een extract-plan nog van de juistheid van dat extract zich kunnen overtuigen? Vroeger behoefde hij maar na te gaan of de nommers ook waren gewijzigd, indien niet dan was zijn extract nogzoo goed als extracten-plan in den regel zijn, d. w. z. totaal ongeschikt om met behulp daarvan grenskwesties op te lossen en beoogt de houder er een ander doel mede, nl. om zich omtrent de ligging der perceelen op het terrein te verge wissen, dan zal hij zich in verreweg de meeste gevallen wel met zijn

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 51