Verslag der Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing aangaande hare werkzaamheden gedurende het jaar 1892. x) Vergaderingen. De commissie vergaderde tweemalen in den loop van het jaar, ter beraadslaging over hare aangelegenheden. De eene vergadering werd te Delft en de andere te 's Gravenhage gehouden. Betrekkingen met iuitenlandsche leden van de Internationale Vereeniging voor aardmeting. In de maand September kwamen te Brussel de afgevaardigden der ver schillende geodetische commission bijeen voor de 10dc algemeene vergadering van de internationale aardmeting. Onze commissie werd daar vertegenwoordigd door de ledenVan de Sande Bakhuyzen, Van Diesen, Oudemans en Schols. De heer Hennequin, afgevaardigde voor België (lid van de permanente commissie en chef van het Cartografisch Bureau te Brussel), trad als voorzitter dezer vergadering op. Deze opende de vergadering met eene redevoering over de geschiedenis der cartografie in België, te beginnen met de 16'le eeuw, toen Mercator in 1540, zijne voor dien tijd hoogst nauwkeurige kaart van Vlaanderen (ongeveer op */16000) uitgaf. Hij maakte verder melding van de schoone chorographische kaart van de Oostenrijksche Nederlanden op 1/86 400, in 25 bladen, waarvoor de generaal Ferrari, op last van Maria Theresia, in den korten tijd van nog geen vier jaar de opmetingen bestuurde, namelijk van Maart 1771 tot het einde van 1774, zoodat hij de voltooide kaart op het eind van 1777 aan Keizer Joseph II kon aanbieden. Eindelijk overgaande tot den voornamen cartographischen en geodetischen arbeid van deze eeuw, herinnerde hij dat generaal Nerenburger, die van 1846 tot 1863 directeur van het Dépót van Oorlog geweest is, zijn invloed heeft aangewend, dat in 1859 de Wetgevende Macht, op voorstel van den toenmaligen Minister van Oorlog, den Luitenant-Generaal baron Chazal, de eerste kredieten heeft toegestaan vooi het omvangrijke werk, 1) Dit verslag, voorkomende in de Staats-Courant van 25 April 1893 No. 96, wordt hier eenigszins verkort opgenomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 55