56 waaraan nog gearbeid wordt, om eene nienwe stfaf kaart van België, geheel op de hoogte van den tegenwoordigen tijd, te vervaardigen. De heer Helmert, chef van het Geodetisch Centraalbureau te Berlijn, droeg het jaarverslag van dat bureau voor. Hij vermeldde, dat er vier belangrijke onderzoekingen het centraal-bureau, overeenkomstig te Florence genomen besluiten, hadden bezig gehouden. In de eerste plaats de zending van den heer Marcuse naar Honolulu, ten einde correspondeerende breedtebepalingen uit te voeren, tegenover die, welke gelijktijdig in Europa, en wel te Berlijn, Straatsburg en Praag werden verrichtde kosten dezer reis werden door de permanente commissie bestreden en het centraal bureau zorgde, dat de waarnemingen, die elke maand werden opgezonden, telkens zoo spoedig mogelijk herleid en berekend werden; het was prof. Albrecht die zich met die herleiding en berekening wel heeft willen belasten. De waarnemingen, die te gelijker tijd te Berlijn, Praag en Straatsburg verricht zijn, zijn door de waarnemers zelve, dr. Battermann, prof. Weineck en prof. Becker, herleid. De waarnemingen te Honolulu zijn zonder bezwaren van stapel geloopen; de aardbeving van 29 Juni, die in California en in Italië gevoeld is en die welke Japan den 278ten October teisterde, zijn te Honolulu niet gevoeld. Toen dr. Marcuse, na een verblijf van dertien maanden op Honolulu, zijne laatste greep waarnemingen aan zijne eerste had kunnen aansluiten, keerde hij over Australië naar Berlijn terug. De kosten dezer reis hebben op weinig na 20500 mark, of 12300 Ned. guldens bedragen. Te Berlijn en Praag zijn de breedtebepalingen respectievelijk in April en Mei geëindigd, in Straatsburg worden zij nog eenigen tijd voortgezet. De op deze drie plaatsen verkregen resultaten komen onderling overeen en worden bovendien bevestigd door eene reeks breedtebepalingen, door doorgangen van sterren in den eersten vertikaal, door den heer Kostinsky te Pulkowa volbracht en waarvan de uitkomsten eerst zeer onlangs in n°. 3112 der Astronomische Nachrichten zijn bekend gemaakt.2) De waarnemingen zelve op de genoemde drie plaatsen verricht, zijn nog niet in bijzonderheden medegedeeld; wel was dit het geval met de voorloopige resultaten uit Washington, die voor een paar weken, van den heer Mendenhall aldaar, ontvangen waren. Deze resultaten waren verkregen te Honolulu, San 1) Van de Miss-Bruce stichting ontving de permanente commissie 2000 mark, ten behoeve dezer onderzoekingen naar de veranderingen der poolshoogte. 2) Dit nummer is uitgegeven 8 September 1892. De waarnemingen van Kostinsky zyn eene voortzetting van die welke Wan ach 13 maanden lang met hetzelfde instrument verricht had. nl. van April 1890 tot Mei 1891, en waarvan de uitkomsten ook bijna volkomen overeenkwamen met die van de gelijktijdige waarnemingen, te Berlijn door Battermann volbracht. Zie Astron. Nachr no. 3092. (De commissie.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 56