57 Francisco en Rockville nabij Washington. In ons vorig verslag is reeds vermeld dat de heer Marcuse op zijne reis naar Honolulu vergezeld is geworden door den heer Preston een der assistenten van de Coast and Geodetic Survey van de Vereenigde Staten, die in last had, gelijktijdig met den heer Marcuse, aldaar breedtebepalingen te verrichten. Het is nu gebleken dat deze dienst nog op twee andere plaatsen, die van Honolulu aanmerkelijk in lengte verschillen, dergelijke bepalingen heeft doen verrichten. De voorloopige resultaten van al deze waarnemingenzijn volkomen in overeenstemming met die van de waarnemingen van Europa en Honolulu. Het minimum en het maximum van breedte heeft te Washington nagenoeg honderd dagen later plaats dan te Honolulu, en nagenoeg honderd dagen vroeger dan te Berlijn, geheel overeenkomstig een omwentelingstijd van dertien maanden, van den Noordpool om een centraal punt Het is dus aan geen redelijken twijfel meer onderhevig dat de omwente- lingsas der aarde in het lichaam der aarde eene kegelvormige beweging heeft en dat het derhalve nu zeer wenschelijk is, dat er een dienst georganiseerd worde, om op daartoe opzettelijk uitgezochte plaatsen, gedurende eenige jaren althans, reeksen van breedtebepalingen te verrichten. Het centraalbureau, dat nu onlangs naar Potsdam verplaatst is, maakt reeds aanstalten om zoo wel door breedte- als azimuthbepalingen de verplaatsing der aardas, in het lichaam der aarde, in twee loodrecht op elkander gerichte meridianeu te meten. Omtrent een aan te nemen algemeen niveauvlak, boven hetwelk de hoog ten van alle merken der waterpassingen in de verschillende Staten voortaan zouden moeten worden aangegeven, is het centraalbureau tot geene andere meening kunnen geraken dan verleden jaar. De voorzitter van dat bureau kan dus niet anders doen dan voor te stellen er van af te zien een „niveau- fondamental" aan te nemen; dit zou onmogelijk overal ingevoerd kunnen worden. Daarentegen rekent het centraalbureau het tot zijn plicht, de nul punten der verschillende Staten met elkander te doen vergelijken, de onder linge verschillen dier nulpunten zoo goed mogelijk te bepalen en de algemeene vereffening van de verschillende groepen van nivellementen uit te voeren. Deze taak zal van tijd tot tijd, naar gelang het net der waterpassingen zich uit breidt, moeten herhaald worden; eene eerste bewerking is reeds vervat in de verhandeling van de heeren Börsch enKühnen, die in het vorige jaar is rondgezonden. 1) Die van Rockville zijn sedert afgedrukt in het „Bulletin 25" van de U. S. Coast and Geodetic Survey; een van de leden der Commissie heeft daarvan een overdruk ontvangen. De waarnemingen werden er verricht door den heer E. Smith, de herleiding door den heer C. A. Scott, beide assistenten bij de Coast and Geodetic Survey. 2) Honolulu ligt 173°, Washington 90° west van Berlijn, derhalve Honolulu 83° west van Washington; de verschillen van 100 dagen zouden dus juister met eenen omwentelingstijd van 36%3 X 100 434 en 360/9n X 100 400 dagen, dus gemiddeld 417 dagen overeenstemmen. Het onderzoek van Chandler te Boston gaf 472 (422? Red.), dus veertien maanden en het gevondene resultaat komt dus hiermede beter overeen dan met dertien maanden. (De commissie.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 57