5 stelsel van openbaarheid, is de illusie van wijlen Prof. Grata ma in zijne overigens schitterende verhandeling over de Hervorming van ons zakelijk recht (1870)". Deze geleerde, fel tegenstander van het positieve stelsel van openbaarheid, strijdt niettemin met al het vuur eener gevestigde overtuiging voor „mobilisatie van grond en bodem". Hij wil eigendomsbewijzen aan toonder uitreiken, die als roerend goed van hand tot hand gaan. Op de bedenking dat men zonder een positief stelsel van openbaarheid niet weten kan, aan wien ieder certificaat moet worden uitgereikt, antwoordt hij: indien de ambtenaar in het certificaat de clausule opneemt „zooals thans de registers luiden", en de partijen er genoegen mede nemen, wat bezwaar is er dan tegen, om met de uitgifte van zoodanige stukken althans een proef te wagen? Welnu, het bezwaar tegen zulk een proef is overwegend. Noodwendig toch zal één van tweeën geschie den of wel deze stukken vinden afnemers en crediet, of wel de oorspronkelijke houder blijft er mede zitten. In het laatste geval is de proef mislukt, in het eerste daarentegen is het publiek gedupeerd door de schijnbare bekrachtiging dezer stukken van Staatswege. Want op welken anderen grond zoude dit crediet steunen, dan op de meening, dat de Staat toch wel niet op lossen grond zulk een certificaat zal hebben afgegeven, en dat men het er dus wel op kan wagen Aan deze aanmoediging der insoliditeit mag de Staat zich nimmer schuldig maken. De Staat misdraagt zich, wanneer hij eigendoms- of hypotheekbewijzen afgeeft, zonder te weten, of die bewijzen waarheid inhouden. En om dit te weten, heeft hij een Grondboek noodig, welks uitspraak kracht van gewijsde heeft. Doch zulk een Grondboek moet zijnerzijds steunen op een rechts geldig kadaster 1). Immers welken zin heeft het, iemand tot eigenaar te verklaren van eenig deel der aardschors, indien men er niet bij zegt, van welk gedeelte, indien men de grenzen van zijn eigendom niet in kaart brengt? Maar dan is het niet voldoende, die kaart met de uiterste zorg en nauwkeurigheid door de ervarenste deskun digen te doen vervaardigen, zij moet voor alle dingen kracht van Steppes, Das Grundbuch im Entwurfe (1892) p. 22: „Ohne beweis- kraftige Grundkarte {haf) das beueiskrdftige Grundbuch für den Schutz des Grundeigenthums an sich nur einen recht beschrankten Werth."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 5