62 Primaire driehoeksmeting. Het personeel van ingenieurs in dienst bij de commissie, dat op het einde van het vorige jaar door het vertrek van een ingenieur verminderd was, werd aangevuld tegen 1 Maart door de benoeming van den ingenieur D. A. M. Doublet, zoodat de commissie tijdens de terreinwerkzaamheden wederom over vijf ingenieurs kon beschikken. Tot de werkzaamheden die in de wintermaanden verricht werden behoorde het onderzoek van den tweeden theodoliet van 35 c.M., die blijkens ons vorig verslag tegen het einde van het jaar van den instrumentenmaker Wanschaff te Berlijn ontvangen werd. Het onderzoek werd op dezelfde wijze ingesteld als bij den eersten theodoliet van 35 centimeter, van welk onderzoek een uitvoerig verslag voorkomt in ons jaarverslag van 1887. Van de gunstige omstandigheid dat de theodoliet juist in de Kerstvacantie der Polytechmische School ontvangen werd, werd gebruik gemaakt om op den vroeger daarvoor in de afdeeling natuurkunde der Polytechnische School gebouwden pijler het onderzoek nog iets vollediger uit te voeren, dan in 1887 mogelijk was, zoodat een hoek van 45° niet in 36 maar in 72 verschillende standen van den rand gemeten werd en iedere meting 2 malen werd uitgevoerd, waardoor men beter in staat was den aard van de fouten in de verdeeling te beoordeelen. Voor de middelbare waarde van de fout in één richting bij aflezing van 4 deelstrepen werd gevonden 0'',47 of wanneer rekening gehouden wordt met eene kleine fout van periodieken aard die bij de metingen geëlimineerd wordt 0",34. Het onderzoek van den rand door het uitmeten van de 12 vakjes waarin een graad verdeeld is, op 10 verschillende deelen van den rand werd even eens twee malen gedaan. Voor de middelbare waarde van de fout in de plaats van een deelstreep werd daaruit gevonden 0",27. Deze tweede theo doliet kan dus met vol vertrouwen naast den eersten voor de hoofdmetingen gebruikt worden. De twee kleinere theodolieten die wij ook in den loop van dit jaar hoopten te ontvangen zijn nog niet aangekomen. De reden hiervan is de volgende. Beide theodolieten, de een van 21, de andere van 14 centimeter, waren besteld bij den instrümentenmaker "Wegener te Berlijn. Te gelijker tijd was ook bij denzelfden instrumentmaker door ons medelid Oudemans een universaal instrument van 21 centimeter besteld voor de triangulatie van Sumatra. Laatst genoemd instrument werd in December 1891 in Utrecht ontvangen en daar bleek dat de randverdeeling niet bijzonder goed was. Het instrument werd daarop naar Delft overgebracht en door de ingenieurs der graadmetingscom- missie op dezelfde wijze onderzocht, waarop het onderzoek eenige dagen vroeger had plaats gehad met den theodoliet van Wanschaff en waarop ook vroeger den rand van den theodoliet van 21 centimeter van Wanschaff was uitgevoerd. Toen bij dit onderzoek bleek, dat de randverdeeling niet in vergelijking kon komen met de randverdeelingen door "Wanschaff geleverd en het instrument ook in andere opzichten te wenschen overliet, werd de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 62