64 Belgische punt Peer en de Nederlandsche punten Ubagsberg, Luiksgestel, Oirschot, Beek, Venray en Klifsberg, benevens nog een negende punt in BelgiëLommei, dat voor de aansluiting aan België moet dienen en van uit een afzonderlijke standplaats moet worden opgemeten. Na afloop van deze metingen werden door deze ploeg nog op een 8tal pun ten, meest tot de secundaire driehoeksmeting behoorende, centreeringsmetingen uitgevoerd en keerde zij in de tweede helft van October naar Delft terug. Ten slotte zij hier nog vermeld, dat de ingenieurs Heuvelink, Wil- deboer en Van Eyk Bijleveld in de gelegenheid gesteld werden gedurende een drietal dagen de basismeting, die door de Landesaufnahme in de nabijheid van Bonn werd uitgevoerd, bij te wonen, ten einde zich door eigen aanschouwing van de daaraan verbonden werkzaamheden op de hoogte te stellen. Met de dit jaar uitgevoerde metingen is de aansluiting met de Duitsche driehoeksmeting van onze zijde voltooidvan Duitsche zijde zijn de metingen in den loop van den zomer tevens uitgevoerd, zoodat die meting thans een afgesloten geheel vormt. De uitkomsten dier metingen werden onlangs uit Berlijn ontvangen en wederkeerig de onze aan de Landesaufnahme medegedeeld. Tus- schen de lijnen OldenzaalBentheim en Ubachsberg-Langschoss vormt deze aansluiting eene aaneenschakeling van 20 driehoeken tusschen 18 driehoekspun- ten. Acht van deze liggen op Nederlandsch grondgebied en zijn door ons gemeten; de tien overigen liggen in Duitschland, op één hiervan Kevelaer is niet geme ten, op de negen andere punten zijn de metingen van Duitsche zijde uitgevoerd. Dat de uitkomsten der meting aan alle billijke eischen voldoen, kan blijken uit de volgende cijfers die uit eene voorloopige berekening volgen. De middelbare waarde van de fout in één hoek is volgens de stationsvereffening 0",30. Berekend uit de sluitingsfouten van de 15 driehoeken, waarin alle hoeken gemeten zijn en uit den vijfhoek om Kevelaer vindt men daarvoor 0"32, terwijl uit de vier zijden vergelijkingen, die het net aanbiedt, volgt 0"37. Secundaire driehoeksmeting. Zooals in ons vorig jaarverslag reeds werd medegedeeld, was het ter aanvulling van het driehoeksnet, ten dienste der secundaire driehoeksmeting, noodig in het Zuiden van Limburg bij Reijmer- stok een driehoekspunt in te richten. De destijds mislukte pogingen om terrein daarvoor aan te koopen, werden in het voorjaar met beter gevolg herhaald. Het eerste werk bij den aanvang der terreinwerkzaamheden was dan ook het noodige voor te bereiden tot het oprichten van het signaal aldaar, met eene waarnemingshoogte van 8,5 M., welk werk in de maand Juli, onder toezicht van den ingenieur Doublet werd uitgevoerd, zoodat het tijdig klaar kwam om bij het heliotropeeren naar Ubagsberg bij de metingen aldaar gebruikt te kunnen worden. Behalve het bouwen van dit signaal moesten in de richtingen naar Ubagsberg en Schimmert enkele boomen worden opgeruimd. Verder werden op de torens van Sittard en Echt voor de vier vensters in den spits steenen pijlers gebouwd om bij de secundaire driehoeksmeting

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 64