65 voor de metingen te kunnen dienen en tevens voor dit doel op den Auvers- berg onder de gemeente Brunssum een eenvoudig signaal in den vorm van eene pyramide opgericht. Na afloop van deze werkzaamheden kon de eerste ploeg overgaan tot de metingen hiervóór bij de primaire driehoeksmeting vermeld. Bij deze metingen hadden ten dienste van de secundaire triangulatie de volgende metingen plaats. Door de eerste ploeg werden in Oldenzaal de punten Alhaus, Enschedé, Haaksbergen en Tubbergen als zoogenaamde tusschen- punten 12 malen met de hoofdpunten van het driehoeksnet verbonden en bovendien 26 torens in den omtrek als punten van de tweede orde ieder zes malen met een der hoofdpunten verbonden en voorts in Tubbergen en Haaksbergen de noodige metingen uitgevoerd voor het bepalen van de centreeringselementen en het duurzaam bevestigen van het centrum. In Nederweert werden eveneens als tusschenpunten bepaald de punten Venlo en Roermond ieder door 24 instellingen en verder Echt, Sittard, Heeze, Helmond, Deurne en Sevenum ieder door 12 instellingen, alsmede 19 van de omliggende torens als punten van de tweede orde door 6 instellingen. Na afloop van deze metingen werden nog de noodige metingen gedaan voor het centreeren en vastleggen van de punten Echt, Schimmert, Venlo, Sevenum, Deurne, Helmond, Heeze en Peer. Door de tweede ploeg werden tijdens de metingen in Venray als tusschen punten ingesteld Venlo 24 malen en verder Sevenum, Deurne, Helmond, Sambeek en Vlierlingsbeek ieder 12 malen. Daar de metingen op dezen toren binnen in de spits moesten plaats hebben door openingen in het dak, konden van hieruit slechts een 5tal punten van de tweede orde door zes instellingen op ieder bepaald worden. Van uit het punt Klifsberg werden de punten Roermond en Venlo als tusschenpunten ieder 24 malen ingesteld en verder de punten Sittard, Echt en het Duitsche punt Erkelenz ieder 12 malen, terwijl 37 der omliggende torens als punten van de tweede orde werden ingesteld. Van uit Ubagsberg werden als tusschenpunten ingesteld Roermond 24 malen en verder Auverberg, Reijmerstok, Schimmert, Sittard en het Duitsche punt Erkelenz ieder 12 malen. Door het mistige weer dat tijdens deze metingen heerschte konden van uit Ubagsberg geen verdere torens worden ingesteld. Van bizonder belang voor de secundaire driehoeksmeting zijn de punten Venlo en Roermond, omdat deze, in het Maasdal gelegen, de natuurlijke aanknoopingspunten zijn voor de uit te voeren driehoeksmetingen in die belangrijke streek, terwijl de punten van het primaire net Kilfsberg en Hinsbeck te ver van het Maasdal verwijderd zijn en laatstgenoemd punt op Duitsch grondgebied gelegen is. Het was daarom van het meeste belang die beide punten zoo goed mogelijk aan het primaire driehoeksnet te verbinden. Zij werden daarom van uit de omliggende punten van het primaire driehoeksnet,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 65