66 zooals boven is aangegeven, ieder vier en twintig malen ingesteld in plaats van 12 malen, zooals dat voor de andere tusschenpunten plaats heeft. Niet alleen van uit de driehoekspunten op ons gebied, maar ook van uit het primaire punt Hinsbeck werd dit op ons verzoek van Duitsche zijde gedaan. Op 20 Mei werd de toren van Roermond door den bliksem getroffen en brandde de spits tot op het metselwerk af. Daar op dat tijdstip nog geene metingen naar dien toren gedaan waren, had dit voor de driehoeksmettng geen nadeelige gevolgen. Ten dienste van de metingen werd toen op dien toren een pijler gebouwd van waaruit naar de omliggende punten tijdens de metingen aldaar geheliotropeerd kon worden. Van de voor de metingen gunstige omstandigheid dat dien toren tijdelijk geen spits bezit, waardoor metingen van de eerste orde, die aldaar anders zeer moeilijk uit te voeren waren, thans gemakkelijk konden plaats hebben, werd partij getrokken om dit punt en ook Venlo nog beter aan het hoofddriehoeksnet te verbinden. Toen de metingen in Ubagsberg waren afgeloopen, werd, niettegenstaande het reeds vergevorderde jaargetijde, dit station uitsluitend voor de secundaire driehoeksmeting bezet en getracht de metingen uit te voeren tusschen de om liggende punten van het hoofdnet: Hinsbeck, Klifsberg, Ubagsberg, Peer en Nederweert. Werkelijk mocht dit gelukken op een enkele hoek na, die dit jaar wellicht nog gemeten zal kunnen worden alvorens met den herbouw van de spits een aanvang zal worden gemaakt. Behalve deze metingen werden, evenals uit de punten van het hoofdnet, de toren van Venlo 24 malen inge steld en verder de punten Sittard en Echt, ieder 12 malen. Na deze metingen die tot ver in November duurden, keerde de tweede ploeg naar Delft terug. Met genoegen kan de commissie er thans op wijzen, dat een aanvang ge maakt is met het oprichten van een gebouw, waarin de commissie de noodige lokalen en inrichtingen zal vinden voor het onderzoek van hare instrumenten, de oefening van haar personeel en voor hare verdere werkzaamheden. Zoo dra zij over dat gebouw zal kunnen beschikken, zal de secundaire driehoeks meting met meer kracht kunnen worden aangevat. Tot zoover zal haar streven er hoofdzakelijk op gericht moeten zijn de metingen van de eerste orde en de aanvulling van het primaire net zoo krachtig mogelijk voort te zetten om een goeden grondslag te vormen voor het secundaire drie- hoeksnet. Berekening der waterhoogten. Ten einde voor het vervolg de tijdstippen van hoog- en laagwater op verschillende punten van onze kust te kunnen bepalen, is het noodig de formule te kennen waardoor de hoogte van het water op een willekeurig oogenblik op een bepaald punt wordt uitgedrukt. Het kwam der commissie het geschikst voor, ter bepaling van die formule de geregistreerde waterhoogten te Helder te gebruiken en zich daarbij te bedienen van de methode der zoogenaamde harmonische analyse door de heeren Thomson en Darwin voor dit doel ontwikkeld. Met deze bere-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 66