Militaire Verkenningen De fotografie als hulpmiddel voor architectuur en terreinopnemingen. Om een eenigszïns algemeen begrip te verkrijgen van het nut der fotografie voor architectuur en terreinopnemingen is het noodig de allereenvoudigste beginselen der perspectief te kennen. Denkt men zich het oog geplaatst vóór een doorzichtig vlak (tafereelsvlak), waarachter zich een of ander voorwerp bevindt, dan zullen de lijnen, die het oog verbinden met de zichtbare punten van het voorwerp, dat tafereelsvlak snijden in punten, die, onder ling door lijnen verbonden, een zoogenaamd perspectivisch beeld le veren van het voorwerp. Verandert de afstand van het oog tot het tafereelsvlak of de hoogte van het oog boven het grondvlak, dan verandert daardoor natuurlijk ook het perspectivisch beeld. De perspectief nu leert door constructie het perspectivische beeld van een voorwerp bepalen op een tafereelsvlak, wanneer de onder linge stand van tafereelsvlak, grondvlak, voorwerp en oog bekend zijn. Het grondvlak wordt als horizontaal beschouwd en het tafereels vlak meestal als loodrecht daarop. Een horizontaalvlak, gebracht door het oog, snijdt het tafereels vlak in den zoogenaamden horizon. Een verticaal vlak door het oog, loodrecht op het tafereelsvlak, snijdt dit laatste in de hoofd verticaal. Horizon en hoofdverticaal snijden elkaar in het hoofdpunt. In Fig, I is O het oog; O, de horizontale projectie van het oog; dus 00, de hoogte van het oog of van den horizon boven het grondvlak. H is het hoofdpunt en OH of f is de afstand van het oog tot het tafereelsvlak. Van het rechthoekig prisma ABCDPQMN zijn de horizontale en de verticale lijnen onderling evenwijdig.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 69