6 gewijsde hebben, dezelfde kracht dus als in het hier vooronderstelde systeem aan het Grondboek wordt toegekend. Want het is derisie, iemands eigendomsrecht te waarborgen indien men het object van dien eigendom in het onzekere laat. Hier ligt de wonde plek van het Duitsche stelsel. Het Grondboek verwijst naar een kadaster van zuiver fiscale strekking zonder burgerrechtelijk gezag. De per- ceelen van dat kadaster zijn de grondslag der boekhouding, als waren zij even zoovele eigendommen. Op die perceelen noteert men de mutatiën, hoewel niet zij worden overgedragen of bezwaard, maar eigendommen, die wellicht aan die perceelen in het geheel niet beantwoorden. Het gevolg is, dat men uit het Duitsche Grondboek niet te weten komt, welk object met hypotheek bezwaard is, of van eigenaar verwisseld heeft; want iedere inschrijving is in dit 'opzicht fictief. Oneindig verkieselijk boven zulk een grondslag is eene spre kende beschrijving der eigendommen, mits daaraan rechtskracht worde toegekend. Immers het noemen der belendingen, der kenteekenen en der zichtbare scheidingen moge weinig voldoen aan de eischen van het moderne verkeer1), moge een vaag en gebrekkig beeld der werkelijkheid geven, het is ten minste geen openbaar bedrog, gelijk het grondvesten van openbare registers op een kadaster zonder rechtskracht. Geen mobilisatie van grond en bodem is bestaanbaar zonder een positief stelsel van openbaarheid, dit laatste niet zonder een rechts geldig kadaster. Men kan deze stellingen niet omkeeren, doch het bewijs is te leveren, dat een rechtsgeldig kadaster zonder positief stelsel van openbaarheid geringe waarde heeft; en dat dit laatste geen aanbeveling verdient zonder daarmede verbondene mobilisatie. Laten wij daartoe allereerst nagaan, welken invloed het bestaan van een rechtsgeldig kadaster op den rechtstoestand zoude uitoefenen, indien ons burgerlijk recht niet werd gewijzigd. Het rechtsgeldig kadaster is eene kaart der eigendommen, zooals die waren op een Steppes, Das Grundbuch im Entwurfe (1892) p. 59: ,,ein den For- derungen der Zeit, den bestehenden Verhaltnissen des Grundbesitzes gerecht ■werdendes Grundbuch kann ohne die Grundlage der Kataster-und Vermes- sungswerke überhaupt nicht existiren." (Nader betoogd: ibid. p. 20).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 6