73 terwijl bij eene camera met lenzensysteem het bruikbare gezichtsveld meestal slechts iets meer dan 90° bedraagt. Voor fotografische opnemingen van bliksemstralen kan ze dus van belang zijn en Dr Koppe, professor te Brunswijk, zegt in zijn werkje: „die Photogrammetrie oder Bildmesskunst" dat hij in dien zin proef nemingen denkt te doen op twee 13 KM. van elkaar verwijderde en telephonisch verbondene stations Brunswijk en Wolfenbüttel. Van veel grooter nut is echter de camera met lenzensysteem als objectief. Zal men voor fotogrammetrische doeleinden geschikte zoo zuiver mogelijk perspectivische beelden verkrijgen, dan moet zoo n objectief aan tal van vereischten voldoen. Spherische en chromatische aber ratie moeten voldoende opgeheven zijn; de lichtsterkte en het gezichts veld moeten groot en het beeld moet gelijkmatig scherp en diep zijn. In den laatsten tijd heeft men het in al deze opzichten bij de vervaardiging van lenzen zeer ver gebracht, zoodat langzamerhand tot waarheid is geworden, hetgeen Gay Lussac reeds ten tijde der uitvinding van de fotografie door Daguerre zeide: eene fotografie geeft elk voorwerp met mathematische juistheid in beeld weer. Door het objectief wordt in een fotografietoestel op de gevoelige plaats een omgekeerd beeld van een afgebeeld voorwerp verkregen. Zoo zal A B (fig. 5) afgebeeld worden in b0 a0. Volgens Listing nu bezit elk lenzensysteem twee knooppunten, die de eigenschap bezitten, dat de lijnen, die het eerste knooppunt K verbinden met de van dat punt uit zichtbare punten van een voorwerp, evenwijdig zijn aan de lijnen, die het 2® knooppunt k met de identische punten van het beeld vereenigen. Van uit het 2® knooppunt ziet men dus de punten van het beeld onder de zelfde hoeken als van uit het 1® knooppunt de punten van het voorwerp. Daar de afstand der beide knooppunten hoogstens eenige mM. bedraagt, kunnen we gerust aannemen, dat men van uit het 2e knoop punt voorwerp en beeld onder dezelfde hoeken ziet, De afstand van het beeldvlak (tafereelsvlak) tot het 2® knooppunt noemen we den tafereelsafstand (f), die ongeveer gelijk is aan den hoofdbrandpuntsafstand van het lenzensysteem. Denken we ons nu het beeldvlak vóór de lens gebracht op een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 73