75 de stippellijnen op het horizontale vlak de hoeken in, die wij noodig hebben om de richtingen van uit A in plan te brengen. Denken we ons verder (Fig. 8) een verticaal vlak door A loodrecht op het tafereelsvlak dan hebben wij weer evenals bij de perspecti vische teekeninghorizon, hoofdvertïcaal, hoofdpunt H en tafereels afstand AH f. Hebben wij nu in A eene fotografie genomen (eigenlijk staat die aan de andere zijde van A), waarop de punten B, C, Pt, P2voor komen, dan kunnen wij daaruit de noodige gegevens vinden, om de richtingen van uit A naar die punten in kaart te brengen, als wij den tafereelsafstand van het fotografietoestel en de ligging van horizon en hoofdverticaal op de fotografie kennen. De projecties toch van de beeldpunten op den horizon geven de afstanden rechts en links (abscissen) van H. JVlet de abscis van het beeld van B en den tafereelsafstand AH is de hoek HAB bekend. Is nu in Fig. 9, At Bj op het plan gelijk aan AB van Fig. 8, Ht Ax Bt HAB en Hx At op de schaal van het plan gelijk AH, dan stelt de loodlijn in Ht op Ht A1 de geprojecteerde horizon voor en de fotografie is, zooals men dat noemt, georiënteerd. Zet men van uit Hx de afstanden rechts en links uit en trekt men door de aldus verkregen punten lijnen van uit Av dan ver krijgen wij in teekening de richtingen van uit A naar C, Pt, P2, Zijn nu ook in B en C fotografien genomen, dan kan men ook voor B1 en Cj die fotografieën oriënteeren en door constructie zijn de punten Px, P2in kaart gebracht. Men ziet hieruit, dat bij loodrecht tafereelsvlak de constructie zeer eenvoudig en de fotogrammetrische meetmethode niets anders is dan de gewone basismethode maar gebaseerd op de fotografie. Om met een gewoon fotografietoestel genomen fotografiën voor fotogrammetrische doeleinden te kunnen gebruiken, moeten we der halve den gebruikten tafereelsafstand kennen, fotografeeren met lood- rechtstaande plaat en men moet in staat zijn eene horizontale'lijn op de fotografieën aan te brengen, waarop de beeldpunten geprojecteerd kunnen worden. Is het laatste bij fotografieën van gebouwen, waaraan horizontale en vertikale lijnen veelvuldig voorkomen, gewoonlijk al zeer ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 75