78 Uit de formules onder de lijn ziet men, dat at en as met behulp van de uitgepaste x-en en het zuiver gemeten verschil a3 al juist berekend kunnen worden. (Form. II.) De tafereelsafstand wordt dubbel berekend uit de daardoor bekende hoeken cc2, a3 en de verschillen der uitgepaste abscissen. (III.) Beide berekeningen moeten nauwkeurig overeenstemmen. Eindelijk kunnen xt, x2 en x3 uit de hoeken, av a2, as en den be rekenden tafereelsafstand f definitief worden vastgesteld en de ligging van het hoofdpunt zoo noodig verbeterd. De laatste methode ter zuivere oriënteering eener fotografie heeft nog dit voor, dat men zelfs eene fotografie, waarop noch horizon noch hoofdverticaal gefotografeerd zijn, kan oriënteeren, wanneer slechts de hoeken gemeten zijn tusschen de richtingen uit het stand punt naar drie trigonometrische bekende punten, die op de fotografie voorkomen. De beide coördinatenassen toch liggen gewoonlijk ongeveer in het midden der fotografie en evenwijdig aan hare randen. Neemt men ze nu voorloopig zoo aan en past dan voor de drie punten de x-en uit, dan kan men de aangegeven berekening doorvoeren en de ligging der hoofdverticaal verbeteren. Heeft men nu nog de hoogtehoeken voor twee punten gemeten, dan kan ook de horizon in zijne ware ligging worden aangebracht. (Zie Fig. 10.) Op deze wijze bepaalde Dr. W. Jordan den tafereelsafstand en de ligging der hoofdpunten voor fotografieën, die op de Rohlfsche expeditie in de Oase Dachel, in aansluiting aan trigonometrische metingen, met een gewoon fotografietoestel genomen waren, nadat het tafereels- vlak met behulp van een schietlood telkens loodrecht was geplaatst. In eene verhandeling in het „Zeitschrift für Verm." Bd. v. 1876 geeft Jordan aan, hoe zulk een gewoon toestel in verbinding met theodolietmeting op bovenbedoelde wijze aan geometrische opnemingen dienstbaar kan gemaakt worden. Doch ook voor tot fotogrammetrische doeleinden ingerichte instru menten is het noodig de ligging van de afgebeelde hoofdverticaal en van den horizon te controleeren, wil het werk aanspraak maken op nauwkeurigheid. In Italië, waar door den Ingenieur Paganini Pia op grootsche schaal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 78