7 bepaalden datum; het leert dus in verband met de aanwijzende tafel, wie op dien datum eigenaars waren van onroerend goed en hoever ieder goed zich op dien datum uitstrekte. Die kaart is rechtsgeldig, d. w. z. zij vormt voor de primitieve eigenaars en hunne rechtver krijgenden een titel. Daaruit vloeit voort, dat de ordinaire titel, nl. bezit en verjaring slechts subsidiare kracht zal kunnen hebben, slechts dan zal kunnen worden ingeroepen, wanneer niemand kan bewijzen de rechtverkrijgende te zijn van den primitieven eigenaar. Maar dit oogenblik moet voor alle erven vroeg of laat aanbreken, oindat men zonder een positief stelsel van openbaarheid de geschie denis van den eigendom niet in het oneindige vervolgen kan. Immers wat is de geschiedenis van den eigendom anders dan de aaneenge schakelde reeks van mutatiën, waardoor het recht van den primitie ven eigenaar met dat van den tegenwoordigen samenhangt? Zoodra slechts één van die mutatiën, één koopakte, één erfopvolging, één boedelscheiding in het ongereede is, dan is die geheele geschiedenis als niet geschreven, omdat gelijk Torrens snedig opmerkt, de kracht van een keten bepaald wordt door den zwaksten schakel1). En nu is toch duidelijk, dat iedere dergelijke reeks in den loop der tijden ettelijke harer schakels moet verliezen, indien men niet door gezaghebbende opteekening iedere mutatie voor alle toekomst vast legt. Denkt u Domesday-Book als een rechtsgeldig kadaster, hoe vele personen zouden thans in staat zijn zich van dien titel te prevaleeren? Gelijk men zonder gezaghebbende registers van den burgerlijken stand de afstamming der personen niet in het oneindige volgen kan, zoo kan men de afT.liatie van het eigendomsrecht niet in het oneindige volgen zonder een positief stelsel van openbaarheid. Er zal dus zonder de hulp van zoodanig stelsel noodwendig een oogenblik geboren worden, waarop voor het geheele grondgebied het rechtsgeldig kadaster gedefungeerd zal hebben, omdat er niemand meer zal zijn, die zich op de rechtskracht beroepen kanen van dat oogenblik af zullen bezit en verjaring op nieuw de grondslag zijn. van iederen eigendom. Het valt gemakkelijk aan te toonen, dat een rechtsgeldig kadaster Met instemming aangehaald door den heer I. Boer Hz., Verkrijging enz. pag. 8'.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 7