81 De laastste methode kan tegelijk dienstbaar gemaakt worden aan bepaling of controleering van den horizon, wanneer men vóór het objectief van een fotografietoestel en terzelfde hoogte een spiegelend oppervlak aanbrengt. Men verkrijgt dan fotografieën van de zon en van haar beeld in het spiegelend oppervlak. Zijn deze met loodrechtstaande plaat genomen, dan zullen natuurlijk op de fotografie de directe zonnebeelden evenveel beneden den horizon liggen als de teruggekaatste beelden daarboven. In het algemeen zijn dus voor opnemingen door middel van fotografie minstens twee fotografieën noodig. Van elk dier fotografieën moeten horizon, hoofdpunt en tafereelsafstand bekend zijn. En eindelijk moeten de fotografieën ten opzichte van elkaar georiënteerd zijn, d. w. z.in kaart moeten de basis (lijn, die de standpunten ver bindt), de geconstrueerde optische assen en de geprojecteerde horizons de juiste hoeken maken. Wij zagen, dat zulks zeer eenvoudig is voor het geval, dat voor twee standplaatsen A en B op de fotografie, in A genomen, het beeld van B en op die, in B genomen, het beeld van A voorkomt. Komen op de fotografieën de standplaatsen niet in beeld voor, dan dient men in beide den hoek te meten, dien de basis maakt met de richting van de standplaats naar een punt, dat wel op de fotografie voorkomt, waarna de oriënteering mogelijk is. De lengte der basis AB kan willekeurig worden genomen. Fig. 17 doet op eenvoudige wijze zien, dat, wanneer O' naar O0 in de richting naar O wordt verplaatst, en eveneens het tafereelsvlak van O' over denzelfden afstand evenwijdig aan zich zelf, de tafereels afstand, de abscissen en ordinaten op de fotografieën voor de con structie onveranderd blijven en slechts de in plan gebrachte teekening van ABC kleiner wordt. Men teekent dus op het papier den afstand van de standplaatsen Al en Bi op eene bepaalde of wille keurige schaal. Daarna construeert men de richting der optische assen en de geprojecteerde horizons loodrecht op deze na uitzetting van de gebruikte tafereelsafstanden. De constructie van het plan is verder zoo eenvoudig mogelijk. Den tafereelsafstand en de uitgepaste abscissen en ordinaten zet

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 81