84 voor beschadiging) of niet mag verrichten (als aanraking of toegang verboden is.) De fotografische meting is voor al die gevallen de eenige weg tot bevrediging van dat verlangen. En zelfs, al kan men aan het voorwerp zelf meten, dikwijls zal toch de fotografische opneming meer doel treffen dan elke andere meetmethode. Aan een voorwerp van kunst, eene antieke vondst of iets derge lijks b. v. interesseeren den eenen geheel andere vormen en afme tingen dan den anderen. Uit de georiënteerde fotografieën nu kan ieder afleiden, wat hem het meeste belang inboezemt. Zoo verzamelt Baurath Dr. Meydenbauer voor het fotogrammetrisch instituut te Berlijn fotografieën van de belangrijkste gedenkteekenen der bouwkunst, waaruit het nageslacht steeds alles zal kunnen putten, wat het zal kunnen wenschen. Ook met een gewoon fotografietoestel, waaraan noch horizon noch hoofdverticaal gemarkeerd zijn, kan men in dit opzicht veel bereiken. Men behoeft slechts te zorgen, dat men minstens twee fotografieën neemt, die de te bepalen punten bevatten, en waarvan 1° horizon, hoofdpunt en tafereelsafstand gevonden kunnen worden en 2° oriëntee ring mogelijk is. Het eerste bereikt men door naast het voorwerp een ander te plaatsen, waarvan de verhouding der afmetingen bekend is b. v. een horizontaal liggend vierkant. Op elke fotografie kunnen dan horizon, hoofdpunt en tafereelsafstand gemakkelijk bepaald worden (zie Fig. 1, 2 en 3.) Komt nu op de eene fotografie de standplaats van de andere voor, dan kunnen de fotografieën georienteerd worden en alle horizontale en verticale afstanden berekend of geconstrueerd. Het meten der basis tusschen de twee standpunten maakt het verkrijgen der juiste afstanden mogelijk. Het meten van eene basis is zelfs onnoodig evenals desnoods het voorkomen van het eene standpunt op de fotografie in het andere genomen, wanneer de zijde van het vierkant gemeten is. Men begint dan met het construeeren van een vierkant en kan daarna elk standpunt in plan brengen volgens het problema van Snellius met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 84