92 dat ze bij ijsgang door het ijs meegevoerd worden. Dit levert echter geen groot bezwaar omdat een hoekpunt, waarvan de plaats onzicht baar geworden is, in een paar dagen uit de vier omliggende hoek punten weer kan worden teruggevonden. Minder gemakkelijk zijn de fouten te herstellen die ontstaan door kleine verplaatsingen, die sommige palen langzamerhand ondergaan. Dikwijls staan die hoek- puntpalen in een helling van een dijk of van een kade, en in den regel zijn ze dan erg aan verzakking onderhevig. Wel worden ze af en toe weer recht gezet, doch het mag betwijfeld worden of de personen, die dat werk verrichten, wel altijd met het doel en de waarde van hun taak bekend zijn, althans het komt voor dat zij meenen tevreden te kunnen zijn wanneer het resultaat van hunne bewerking is, dat de paal netjes rechtop in den grond staat. Niet zelden ook worden de hoekpuntpalen door schippers als meerpalen gebruikt. Aan het verven en nummeren, dat van tijd tot tijd opnieuw gebeurt, wordt ook niet altijd de noodige zorg besteed. Het komt meermalen voor, dat een paal ergens genummerd is doch op een andere plaats door de laatste witte verflaag nog een vorige plaats van het nummer te zien is. De opmeting voor de oeverconstateeringen draagt een tweeledig karakter. Zij moet zoodanig zijn ingericht dat een kaart van het terrein gemaakt kan worden op elke verlangde schaal en dat de opgemeten oeverlijn op het kadastrale plan gebracht kan worden. Voor het eerste doel is het voldoende de meting te verbinden aan de hoekpunten van de rivierkaart omdat die hoekpunten met behulp van de bekende coördinaten op elke verlangde schaal in kaart kunnen gebracht worden. De verbinding aan het kadastrale plan kan vaak ook met behulp van die hoekpunten plaats hebben, doch niet altijd. Wel zijn langs de rivieren de Waal en de Merwede die hoek punten met zorg op de kadastrale kaarten gebracht doch bij dat werk is geen rekening gehouden met het onderling verband tusschen de hoekpunten. Komen dus twee of meer van de voor oevercon- stateering gebezigde hoekpunten niet op hetzelfde kadastrale blad voor, dan is het natuurlijk ten behoeve van het kadastrale gedeelte van het werk nog noodig de meetlijnen aan kadastrale scheidingen te verbinden. Ingevolge de bepalingen van circulaire n°. 1092 werd ik belast

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 94