Verslag der Rijkscommissie voor graadmeting en water passing aangaande hare werkzaamheden gedurende het jaar 1893. Ingevolge het voorschrift haar verstrekt bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 14 Mei 1879, lit. M, afdeeling Kunsten en Wetenschappen, heeft de Rijkscommissie voor graadmetiug en waterpassing de eer aangaande hare werkzaamheden in het jaar 1893 het volgende te berichten. Commissie. In den loop van het jaar hadden geene veranderingen plaats in de samenstelling der Commissie noch in die der subcommissien, waarin zij zich verdeeld heeft. Vergaderingen. De Commissie vergaderde viermaal in den loop van het jaar ter beraadslaging over hare aangelegenheden. Deze vergaderingen wer den allen te 's Gravenhage gehouden. Betrekkingen met buitenlandsche leden van de internationale vereeniging voor aardmeting. De jaarlijksche vergadering van de permanente commissie der internationale aardmeting werd in September 1893 te Genève gehouden. De zittingen hadden plaats van 1119 September en werden bijgewoond door 8 leden van de permanente commissie, waaronder ons medelid van de Sande Bakhuyzen, en 10 andere afgevaardigden van verschillende landen, waaronder onze medeleden Schols en van Diesen. In het kort deelen wij een en ander mede uit de belangrijke berichten omtrent de verschillende werkzaamheden ten behoeve der aardmeting volbracht. De heer Helmert gaf een overzicht van de werkzaamhedeu van het cen- traalbureau te Berlijnde berekeningen der groote breedtegraadmeting langs de parallel van 52° en de voortzetting der waarnemingen ter bepaling van de breedteverandering. Generaal Ferrero gaf een bijvoegsel bij zijn vorig rapport over de drie hoeksmetingen, en de heer ridder von Kalmar eveneens een toevoegsel tot zijn rapport over de waterpassingen, bestaande in eene uiterst leerrijke ver zameling van afbeeldingen der in de verschillende landen gebruikte instru menten. Door toezending van photographieen van de door ons gebruikte

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 100