99 waterpas-instrumenten hadden wij den heer von Kalmar in de gelegenheid gesteld ook die instrumenten er bij op te nemen. De heer van de Sande Bakhuyzen deelde de uitkomsten mede der vereffe ning van het net der lengtebepalingen en de meest waarschijnlijke waarden voor de lengten der verschillende sterrenwachten en geodetische stations in Europa, Afrika en Azië ten opzichte van Greenwich. Een eigenaardig bezwaar deed zich voor bij het lengteverschil van Parijs en Greenwich dat reeds vroeger meermalen bepaald was, doch in 1888 en in 1892 met alle zorg door Fransche en Engelsche geodeten opnieuw werd waargenomen. De uitkomsten der Engelsche waarnemers in beide jaren sloten voortreffelijk evenzoo die der Franschen; maar tusschen het Engelsche en het Fransche resultaat bestaat een nog onverklaard groot verschil van 0,2 tijdsecunde Daar niet beslist kon werden welke der beide uitkomsten het meest vertrou wen verdient, moest de berekening van al de lengtverschillen geschieden zoowel in de onderstelling dat het eene als in de onderstelling dat het andere resultaat juist was. Na deze algemeene rapporten gaven de verschillende afgevaardigden bericht omtrent den vooruitgang der geodetische werkzaamheden in hunne landende heer Schols voor Nederland. Uit deze berichten ontleenen wij het volgende In Pruisen is de meting van het driehoeksnet der eerste orde bijna geheel voltooid en de aansluiting met Nederland gereed. In 1892 heeft men bij Bonn met twee geheel verschillende toestellen de meting volbracht van een basiszooals reeds in een vorig verslag is medegedeeld kon deze belangrijke arbeid, dank zij de welwillendheid der Duitsche geodeten voor een gedeelte door onze ingenieurs worden bijgewoond. Uit de berekening van deze beide reeksen van metingen is nu gebleeken dat zeer voldoende overeenstemming tusschen beide bestaat. In Oostenrijk-Hongarije wordt in zeer verschillende richtingen met grooten ijver gewerkt. De uitgebreide reeks van lengte-, breedte- en azimuthbepalingen, vroeger onder leiding van Oppolzer volbracht, is voor een zeer groot deel herleid. Een groote keten van driehoeken van Bohemen tot Dalmatië is geheel berekend, en de kolonel von Sterneck gaat voort op groote schaal zoowel in Oostenrijk-Hongarije als in andere landen met zijn slinger de zwaartekracht te bepalen, terwijl ook op een aantal punten buiten Europa de zwaartekracht werd gemeten met behulp van Sternecksche slingertoestellen, die daartoe aan boord van oorlogsschepen met bestemming naar die streken waren mede genomen. Daar in het afgeloopen jaar de heer Defforges door de Fransche regeering in de gelegenheid is gesteld dergelijke bepalingen in verschillende punten van Amerika te volbrengen en ook in Rusland veel slingerproeven worden genomen, zullen wij welhaast een zeer uitgebreid materiaal van be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 101