101 Visser tijdelijk bij de tweede ploeg gedetacheerd worden om een van de ingenieurs dier ploeg, die door familieomstandigheden verhinderd was, te vervangen, terwijl voor het grootste gedeelte van den zomer op verzoek van den voorzitter de ingenieur Doublet werkzaam gesteld werd bij de bepaling van het lengteverschil Leiden-Ubagsberg. Het gevolg hiervan was, dat de eerste ploeg bijna voortdurend slechts uit twee ingenieurs bestond waardoor het inrichten der stations zich tot het hoog noodige moest bepalen, namelijk tot die punten die bij de metingen in dit jaar nog konden noodig zijn. De werkzaamheden werden aangevangen tegen het midden van de maand April. De ingenieur Heuvelink begaf zich toen in de eerste plaats naar Ubagsberg ten einde de noodige maatregelen te nemen om dat driehoekspunt voor de uit te voeren astronomische metingen in te richten. Na zijne terug komst in Delft werd met den ingenieur Doublet een aanvang gemaakt met de verkenning. Aansluitende aan de vroeger vastgestelde punten Utrecht- Rhenen-Oss-Oirschot-Luiksgestel werd het westwaarts gelegen terrein in Gel derland en Noordbrabant en verder de Zuidhollandsche en Zeeuwsche eilan den onderzocht. De vaststelling van het net in het genoemde gedeelte van Gelderland en Noordbrabant gaf tot weinig moeielijkheden aanleiding. Niet alzoo op de eilanden. De aanwezigheid van hooge boomen langs vele wegen en het gebrek aan hooge en geschikte torens in sommige gedeelten maken het vinden van een geschikt driehoeksnet aldaar zeer moeilijk. Na afloop van dit gedeelte der verkenning begaf de ingenieur Heuvelink zich met den ingenieur Doublet tegen het einde van Juni andermaal naar Ubagsberg ten einde aldaar de waarnemingshut verder in orde te brengen en in Sittard eene inrichting te maken tot het geven van lichtsignalen ten dienste van de astronomische azimuthsbepaling in Ubagsberg. In den aanvang van Juli keerde de ingenieur Heuvelink naar Delft terug, terwijl de ingenieur Doublet het verdere gedeelte van den zomer in Ubags berg bleef ter assistentie bij de lengtebepaling. De ingenieur Visser die in Juni van de detacheering bij de tweede ploeg was teruggekeerd en zich verder had beziggehouden met het nemen van voorloopige maatregelen voor hel inrichten van de torens te Zalt-Bommel en Oosterhout en het aanbrengen van heliotroopinrichtingen te 's Hertogenbosch en Kuilenburg, was nu bij de verdere verkenning behulpzaam. Aansluitende aan het vorige gedeelte, strekte deze zich nu verder Noordwaarts over Zuidholland en een gedeelte van Noordholland uit. De moeielijkheden die zich hierbij voordeden bestonden vooral in het vinden van geschikte punten langs de duinreeks die eene goede verbinding geven met de overige deelen van het net en waardoor tevens de gelegenheid open blijft om de sterrenwacht te Leiden met het net te verbinden, Na afloop van dit gedeelte der verkenning werden de inrichtingen op de torens te Zalt-Bommel en Oosterhout, die intusschen klaar gekomen waren, opgenomen, en een onderzoek ingesteld omtrent eenige als tusschenpunten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 103