105 De heer Defforges die verbonden is aan de service géographique de l'armée te Parijs, verklaarde zich bereid ons hierbij behulpzaam te zijn, de slinger met de messen onder zijn toezicht te laten afwerken en het geheel te onder zoeken en te regelen. Met dank werd van dit aanbod gebruik gemaakt en de toestel besteld bij Bianchi, constructeur te Parijs, die ze ook voor de service géographique de l'armée te Parijs en de Italiaansche geodetische commissie had vervaardigd. Wij hebben het apparaat nog niet ontvangen, daar de heer Defforges als afgevaardigde der Fransche regeering bij de tentoonstelling te Chicago en voor het volbrengen van slingerproeven in Amerika langen tijd is afwezig geweest. Eij wilde daarenboven de proef nemen om den slinger te laten schommelen, niet zooals gewoonlijk op scherpe messen, maar op agaten pennen met zuiver cirkelvormige cilindrische oppervlakken van ongeveer 1,25 millimeter straal. Door een en ander is de aflevering vertraagd. Waterpassing. Van verschillende kanten zijn meermalen opgaven verzocht van de hoogten der ijzeren knopbouten in de merkpalen die op afstanden van ongeveer 1 kilometer langs de wegen in den grond zijn geslagen en tijdens de waterpassing als voldoend vaste merken mochten beschouwd wor den. Aan die verzoeken is steeds voldaan, doch daar men van den volkomen on veranderlijken stand dier knopbouten niet was verzekerd en ook verschil lende bouten en palen waren verdwenen, was de Commissie niet overgegaan tot de berekening van de hoogten van al de door haar geplaatste bouten. Toen echter in het afgeloopen jaar opnieuw aanzoek werd gedaan om eene opgave te ontvangen van de hoogten der merkpalen in Limburg, besloot de Commissie te gelijkertijd met deze, ook de hoogten van al de bouten in de merkpalen te berekenen die ten behoeve der Rijkswaterpassing geplaatst zijn. Die arbeid is onder toezicht van onze medeleden van Diesen en van de Sande Bakhuyzen door den heer Engelenburg volbracht. Getijwaarnemingen. In vorige jaren zijn aanvankelijk op kosten van de Koninklijke Academie van wetenschappen, later op kosten van onze Com missie, uit de opteekeningen van den zelfregistreerenden getijmeter te Helder de formules berekend ter bepaling van de waterhoogten op een willekeurig tijdstip. Deze berekeningen waarbij eene handelwijze gevolgd werd die door den heer Stamkart was beschreven, zijn voor eenigen tijd gestaakt, daar de Commissie meende betere uitkomsten te zullen verkrijgen indien men zich bediende van de methode door Thomson en Darwin ontwikkeld en onder den naam van harmonische analyse bekend. Door gemis aan beschikbare werkkrachten moest dit plan voorloopig blijven rusten; in het vorig jaar is echter met de uitvoering een aanvang gemaakt en heeft de heer ingenieur Engelenburg, onder toezicht der Commissie, de berekening van de waterhoogten uit het jaar 1880 ter hand genomen. Als voorbereiding van de eigenlijke berekeningen moeten al de uurwaar- -Zl

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 107