Onderzoek van de randverdeelingen van de theodolieten, in gebruik bij de Rijksdriehoeksmeling J). In de vergadering van October 1893 werden door het lid J. A. C. Oude mans uitvoerige mededeelingen gedaan omtrent de randverdeelingen van de instrumenten, die gebruikt zijn bij de driehoeksmeting van Java. Daarbij werden tevens enkele opgaven gedaan omtrent de randverdeelingen van de theodolieten, die in gebruik zijn bij de Rijks-driehoeksmeting. Eene meer volledige opgaaf omtrent het onderzoek dier randverdeelingen moge hier thans volgen. De Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing bezit thans zes theodolieten met cirkelranden, die door middel van micrometrische micros copen worden afgelezen. Twee daarvan hebben een middellijn van 35 cM., twee andere van 21 cM., en twee van i4 cM. Alle zes zijn geleverd door den instrumentmaker J. Wanschafï te Berlijn. Alvorens ze van hem over te nemen, werden zij aan een onderzoek onderworpen, dat, behalve over andere onderdeden, zich hoofdzakelijk uitstrekte over de juistheid van de rand- verdeeling. Een onderzoek, door het uitmeten van de twaalf op elkander volgende vakjes van een graad, werd bij al die instrumenten uitgevoerd, echter meer met een ander doel, namelijk om van één vakje van den rand de juiste lengte te vinden, om met behulp daarvan de gangcorrectie van de micros copen te kunnen bepalen. Voor de waarde van de ranaverdeeiing zelve komt mij dit onderzoek, om straks te vermelden reden, minder afdoende voor. Dit neemt niet weg dat, wanneer langs dezen weg eene groote waarde voor de middelbare fout in de plaats van een streepje gevonden wordt, men besluiten moet, dat de verdeeling van den rand niet zorgvuldig is uitgevoerd. Zooals door het lid Oudemans reeds werd medegedeeld, is dan ook om deze reden een van de randverdeelingen afgekeurd. Later bleek het, dat die verdeeling, wegens ongesteldheid, niet door den heer Wanschaff zeiven was uitgevoerd, maar door een van zijn onderschikten, die zich al zeer slecht van zijn taak gekweten had. Die randverdeeling werd door den Heer Wan schaff door eene nieuwe vervangen, die bleek zeer goed te zijn. 1) Verslag der mededeelingen van Dr. C. M. Schols in de vergadering van 26 Mei 1894 der Koninklijke Academie van Wetenschappen, afd. Natuurk., „waaruit blijkt, dat die randverdeelingen behooren tot de besten, die bij dergelijke instrumenten voorkomen".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 112