127 lijnen B P D en A P C, makende in P met elkander een hoek, die zeer weinig van 90° afwijkt. Deze bol sluit zeer nauw aan de ellip soïde; de afstand tusschen beide bedraagt voor een terrein als Nederland bij N, slechts 2,71 M., bij Z. 3.11 M. en bij O. en W. 2,90 M. Dat de afstanden bij N. en Z. niet aan elkander gelijk zijn, wordt veroorzaakt door den niet loodrechten stand van de lijn der middelpunten van de ellipsen op het raakvlak; het gemiddelde van de afstanden bij N. en Z. is weer gelijk aan de afwijking bij O. ofW. Een bol met kleiner of een met grooter straal dan boven vermelde zou de afwijking bij O. en W. of die bij N. en Z. grooter maken; de bol, die zich het dichtste aan een gedeelte der aardoppervlakte aansluit, is die, met een straal gelijk aan het meetkundig gemiddelde der beide hoofdkromtestralen in het centraalpunt van dat terrein. Wij zullen nu trachten op dezen bol een gedeelte van het opper vlak der ellipsoïde over te brengen. Hiertoe is in figuur II de onderlinge ligging van beide opper vlakken nader voorgesteld. De af platting der ellipsoïde is hierin sterk vergroot voorgesteld, om de afwij kingen beter in het oog te doen springen. Het vlak van teekening is dat van den meridiaan van P, het cen traalpunt van een terrein van weinig uitgestrektheid. De ellips BNPOZA stelt den meridiaan voor, waarvan A en Q in den equator gelegen zijn. De kromtestraal van den meridiaan in P wordt in grootte en stand door PE voorgesteld; die van de richting loodrecht daarop door P D. (Het punt D valt in de aardas.) Met het meetkundig gemiddelde van P E en P D, den straal P c, is nu een bol beschreven, waarvan de doorsnede met het vlak van teekening de cirkel anPqza is. Deze bol heeft in P hetzelfde raakvlak als de ellipsoïde. De onderlinge doorsneden van bol en ellipsoïde zijn in figuür I voorgesteld. Wij gaan nu bij de overbrenging uit van den parallelcirkel van het centraalpunt P, welke het vlak van teekening snijdt volgens B O P. Hiertoe stellen we als eerste voorwaarde, dat de lengten der

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 129