135 Nederland te berekenen, dan zou men de breedte van het centraal punt op ongeveer 52°10' moeten stellen. De hiervermelde conforme overbrenging van punten van de ellipsoïde op een bol heeft behalve de toepassing ten behoeve van kaartprojecties nog een ander niet minder gewichtig doel. Wanneer men aan de hoeken van een driehoeksnet, op de ellipsoïde gelegen, correctiën aanbrengt gelijk aan de afwijkingen, welke bij de overbrenging op den bol ontstaan, zijn de aldus gewijzigde hoeken die van een net van boldriehoeken. Men kan dit net vervolgens op den bol vereffenen en berekenen en, uitgaande van de overgebrachte breedte en azimuth van een punt en een driehoekszijde, de geographische lengten en breedten van alle punten op den bol berekenen. Deze laatsten kunnen dan eenerzijds gemakkelijk op de ellipsoïde, anderzijds ten behoeve van een kaart op een plat vlak worden overgebracht. Voor het geval, dat het terrein zich over eene betrekkelijk kleine breedte uitstrekt, zooals bijv. Nederland, zou men ook nog de correctiën in de hoeken geheel achterwege kunnen laten, daar deze bij zijden van 64 K.M. in dat geval hoogstens seconde bedra gen, en de gegevens onmiddellijk beschouwen als te behooren bij een driehoeksnet, gelegen op een bol met een straal, gelijk aan het meetkunstig gemiddelde van de beide hoofdkromtestralen van het midden van het terrein. Uit het bovenstaande is nu voldoende gebleken, welken invloed men aan de afplatting der aarde op eene kaartprojectie moet toe schrijven. Voor Nederland kan men dezen invloed voor de praktijk geheel gelijk nul stellen, zoowel bij eene conforme, als bij eene equivalente projectie. te spreken van eene constante (a), waarmede de lengteverschillen moeten worden vermenigvuldigd. Overigens wordt door hem het ware doel van deze tafel niet vermeld, het zijn alleen „correspondeerende breedten." Vermoedelijk meent de schrijver te doen hebben met een tafel ter omzetting van de geocentrische in de geografische breedte. M. DE VOS.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 137