137 verleend ten behoeve van niet-Inlanders. Immers deze perceelen zijn verspreid tusschen en soms vermengd met de gronden, die landrechteplichtig zijn. Dagelijks worden door den Gouverneur-Generaal aan Europeanen en met hen gelijkgestelden kleine stukken grond verkocht en in eigendom of recht van opstal afgestaan. Daartoe worden eigendoms akten opgemaakt, welke moeten worden geregistreerd in de daarvoor bestemde openbare registers. Het tegenwoordig doel van het eigendomskadaster in Indie is, 1°. de aldus verkregen rechten zoo goed mogelijk te verzekeren en 2°. die perceelen, waarop rechtstitels van eigendom, opstal en erf pacht zijn verleend, te kunnen identifiëeren bij den aanslag in de verpondingsbelasting. Van daar dat bij in- en overschrijving in de openbare registers van perceelen die in reeds gekadastreerde districten liggen, in de betrekkelijke akte het kadastrale perceelnummer moet worden vermeld. Rechtszekerheid omtrent de grenzen en de uitgestrektheid der perceelen geeft die vermelding echter niet. Ook in Indië heeft het kadastrale plan geen rechtsgeldigheid; deze laatste is alleen gebaseerd op den meetbrief die moet worden overgelegd bij het aan den Gouverneur-Generaal te richten verzoekschrift om afstand van den grond, en de daarnaar op te maken akte. Het eigendomskadaster wordt dus eigenlijk gevormd door eene verzameling van meetbrievenbenevens een kadastraal plan waarop voor elk perceel naar den meetbrief en het verpondingsnummer is verwezen. De juiste opmaking van den meetbrief is dus van het grootste belang. Daar dit niet door alle ambtenaren van het kadaster, die daartoe bevoegd zijn, op dezelfde wijze gedaan wordt, en uit voerige voorschriften daaromtrent ontbreken, zal ik hieronder de wijze aangegeven, waarop dit thans te Soekaboemi geschiedt: 1°. in gekadastreerde districten f" *Cr hoofdplaats. b. buiten de hoofdplaats, 2". in nog niet gekadastreerde districten. De hoofdplaats (Soekaboemi) van het gekadastreerde district (Goenoeng Parang) is besloten in een veelhoeksnet, waarvan de hoeken tot in tientallen van seconden en de zijden tot in centimeters zijn afgelezen, en hetwelk verbonden is aan het driehoeksnet. De

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 139