13 voor de bijwerking van registers en stukkende rechten vast, ver schuldigd voor uittreksels uit de staten n°s. 73 en 75 en uit de hulp- kaarten. Eigenaardig wordt hier op eens, nog geen vijf maanden na het tot stand komen der genoemde wet van 1877, voor water- en veen- schappen een gebruik van kadastrale stukken ondersteld, dat voor andere instellingen of particulieren, naar 't schijnt, tot de onmogelijk heden werd gerekend. Die wet toch spreekt in het geheel niet van inzage van of uittreksels uit de staten nos. 73 en 75 en de hulp- kaarten. Heeft het publiek in 't algemeen daarop geen recht of moet een en ander, niet getarifieerd zijnde, gratis worden verstrekt Het eerste zal in zijne algemeenheid wel niet vol te houden zijn; ieder man van de praktijk weet, hoe dikwijls het publiek of de bewaarder voor het publiek de bedoelde gegevens noodig heeft. Maar zou het laatste in zijn vollen omvang wel in de bedoeling hebben gelegen? Nog iets, dat met inzage van de staten n°. 75 in nauw verband staat: het formulier (n°. 17 kad.) voor uittreksels uit de kadastrale leggers behelst eene kolom (10) voor de geschiedenis van elk perceel en onderstelt dus dat elks stamboom, des verlangd, gratis of liever als begrepen in de voor het extract verschuldigde kosten wordt opgenomenmaar als de stamboom van een bepaald perceel, teruggaande tot het moedernummer, wordt verlangd zonder legger extract (zooals dikwijls genoeg voorkomt), moet ook dan deze gratis worden verstrekt? Zoo heel gemakkelijk gaat dit toch niet altijd; het register n°. 71 en de inzage ook daarvan is niet getarifieerd biedt slechts ten deele de noodige hulp. Is dus ten aanzien van het boven besprokene het tarief van het K B. (voor water- en veenschappen) vollediger dan het (gewone) tarief der wet van 1877, in andere opzichten moet eerstbedoeld tarief m.i. vrij zonderling genoemd worden Het heet een (verlaagd) tarief van rechten voor het gebruik van kadastrale stukken. Dat we te doen hebben met aan het Rijk ver schuldigde kosten, is niet twijfelachtig; het uitvloeisel van art. 3 Vóór 1878 werd bij de nieuwe nos. niet verwezen naar de oude, waaruit zij zijn ontstaan. Van de hypotheek registers nos. 69 en 69a kan ik hier zwijgen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 13