138 (107) hoekpunten van dit veelhoeksnet, indertijd slechts verzekerd door houten piketten, zijn sedert 1892 op nieuw verzekerd door steenen paaltjes onder den grond. Waar het piket verdwenen was werd de plaats bepaald door uitzetting volgens het oorspronkelijke veldwerk, van uit nog bestaande scheidingen. Deze paaltjes zijn 2 dM. hoog en 1 dM. in het vierkant en voorzien van een ingehouwen kruiszij worden ter plaatse door inlanders gemaakt voor 15 cent per stuk. Om ze gemakkelijk te kunnen terugvinden is van groen papier een register aangelegd, waarin voor elk punt is opgeteekend de aanmeting aan vaste punten. Wanneer een paaltje wordt gebruikt en dus bloot komt, wordt van die gelegenheid gebruik gemaakt om het op nog een andere manier vast te meten, omdat het niet onmogelijk is, dat een als vast beschouwd punt mettertijd verdwijnt. Hieronder is zulk een vastmeting aangegeven. Wanneer voor vaste punten boomen worden gebruikt, dan worden die gemerkt door in kerving van een kruis in den bast. Wanneer nu opmeting wordt verzocht van een stuk grond, ter verkrijging van een rechtstitel daarop, dan wordt dit door een kleinen veelhoek opgemeten die aan één of meer zijden van het veelhoeks- net wordt verbonden. Na afloop der meting wordt ter contróle de grens rondgemeten van brekingspunt tot brekingspunt. Een blik op nevenstaand staaltje van een veldwerk van zulk een perceel zal verder de bijzonderheden der wijze van opmeting onmiddellijk doen in het oog vallen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 140