141 De oppervlakte der perceelen wordt berekend door transformeering en met den naüwkeurigheidsplanimeter. Voor beide wijzen van berekening zijn tolerancen aangenomen. De oppervlakten der per ceelen is echter voorshands geen gewichtige factor, omdat de be lasting (verpanding) niet ddarmede rekening houdt, maar met den huurprijs (of anders de huurwaarde). Bij het opmaken van een meetbrief komt het echter zeer veel op de oppervlakte aan, omdat de prijs, waarvoor de grond door den Gouverneur-Generaal wordt afgestaan, wordt berekend per centiare. Voor het opmaken van meetbrieven van perceelen gelegen buiten eene hoofdplaats, wordt de opmetingsveelhoek vastgemeten aan driehoeks- of tusschenpunten en geschiedt de verdere opmaking en de in verband brenging met het kadastrale plan, op dezelfde wijze als boven is omschreven. Wanneer de afstand van het perceel van een driehoeks- of tusschenpunt te groot is om door verbinding van de meting daaraan eenige meerdere zekerheid voor de grenzen op te leveren, dan is men wel genoodzaakt met een boussole het magne tisch azimuth te meten en het perceel te verbinden aan vaste punten die niet in coördinaten bekend zijn, zooals bruggen, mijlpalen, grens palen enz. Het is hier de plaats om op te merken, dat bij elke aanvrage van gouvernements grond het betrokken gedeelte vóór de opmeting afge paald wordt door steenen palen van hieronder aangegeven vorm en af metingen, op de hoeken te plaatsen. Ofschoon dit oprichten van palen volgens de voorschriften niet kan wor den geeischt voor perceelen gelegen in gekadastreerde districten, zoo wordt den aanvragers toch altijd aangeraden die palen te doen plaatsen, en wordt deze raad bijna altijd opgevolgd. Wat ten slotte aangaat de opmeting van aanvragen in niet geka dastreerde districten, deze geschiedt ook met den theodoliet, maar ingericht voor afstandmeting en voorzien van een boussole. Bij elke lijn wordt dan het azimuth afgelezen. Voor de verzekering der grenzen van deze perceelen zijn palen van onderstaande afme tingen voorgeschreven. begane- V//77//////7Z

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 143