- 14 der wet van 30 Mei 1877 kan niet anders dan een tarief van iüy&rrechten zijn en het register voor de verantwoording van het kadastersalaris (n°. 16 kadr.) is dan ook op de inontvangstelling van de hierbedoelde rechten volmaakt ingericht. Maar als het verder heet een tarief voor het gebruik van kadastrale stukken is die naam geheel in strijd met hetgeen het voor een goed deel werkelijk is. In drie rubrieken worden de rechten verdeeld, nl. 1°. die wegens het verstrekken van gegevens voor de bijwerking van bestaande registers en stukken, 2°. die voor de bijwerking zelve dier registers en stukken, 3°. die wegens het verstrekken van gegevens voor de samenstelling van aanteleggen registers en stukken. De tweede rubriek nu heeft met het gebruik van kadastrale stukken niets gemeen. Verschuldigd, zooals het tarief uitdrukkelijk zegt, boven en behalve de sub 1°. genoemde kosten, vormen die rechten eenvoudig een loon voor verricht werkimmers, zijn eenmaal de extracten verstrekt, in de eerste rubriek van rechten genoemd, dan kan de bijwerking der registers en stukken zonder eenige andere gegevens plaats hebben en behoeft daarvoor geen verder gebruik van kadastrale stukken te worden gemaakt. Tüy&rrechten dus voor niets dan bewaarders-schrijfwerk. Voorwaar een vreemd verschijnseleen Rijksambtenaar, verplicht dit zeer een voudig, doch dikwijls zeer omvangrijk klerkenwerk ambtshalve te verrichten ten behoeve van instellingen, die niet zijn te beschouwen als organieke onderdeden van het Rijk Toch is eene andere op vatting m. i. niet mogelijkde tweede rubriek van rechten omvat stilzwijgend het moge geheel misplaatst zijn een voorschrift voor de bewaarders tot ambtshalve bijwerking van de registers en stukken, welke water- of veenschappen voor de heffing van belastingen noodig hebben en aanhoudendie instellingen hebben slechts de vastgestelde, aan het Rijk te verantwoorden rechten te voldoen. Of hare registers en stukken geriefelijk of onpraktisch, in overeenstem ming of niet in overeenstemming met de kadastrale stukken, zijn ingericht, doet niet ter zakedit is slechts een kwestie van minder of meer betalen, maar verandert niets aan des bewaarders plicht. //Wanneer de bij te werken stukken andere of meerdere in de bijwerking „te begrijpen gegevens bevatten dan de kadastrale stukken aanwijzen, wordt „het tarief met de helft verhoogd"; zoo zegt het K. B. zelf.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 14