EEN TERUGBLIK Het Fransche spreekwoord: „II faut juger les écrits d'après leur date" is in den loop der tijden al te vaak uit het oog verloren bij de beoordeeling van ons kadaster. Iets afkeuren als onvoldoende voor den tegenwoordigen tijd en wat beters daarvoor in de plaats te wenschen, is nog iets anders dan het bestaande te veroordeelen zonder vorm van proces of het voor te stellen als uitvloeisel van bekrompenheid, waaraan wij niet meer heeten te lijden! Inderdaad gaat het gemakkelijk 60 a 80 jaren na dato te zeggen Men had zóó en zóó moeten doen, want dit deugt niet, maar M.H. dat is onbillijk. Wij oudere ambtenaren hebben met ons troetelkind te veel beleefd dan dat wij niet trotsch zouden zijn te hebben mede gewerkt om een fiscaal kadaster voor ondergang te behoeden niet alleen, maar het zóó gemaakt te hebben, dat, trots de minachting der wetenschappelijken, nog meerderen telkens op nieuw troost en heil zoeken bij ons bestaand kadaster. Wat was het geval in het begin dezer eeuw? Er werd grondbelasting geheven onder den naam van verponding. De gegevens voor een juiste heffing waren weinige, zoo ze al bestonden. Er was ontevredenheid over ongelijkheid in den omslag. Men wilde door kadastreering die ongelijkheid doen ophouden. Alzoo werd besloten tot de invoering van een perceelsgewijs kadaster, dat zoowel de opper,vlakte als de belastbare opbrengst van elk eigendom met juistheid zou aanwijzen. Door een kadaster zouden de klachten omtrent onevenredigheid in de schatting vervallen en de belastbare opbrengst, door het kadaster aangewezen, zou de vaste en onveranderlijke grondslag voor de heffing zijn. Geen spoor van iets anders te vinden, dan van een belasting kadaster. Voordracht gehouden op de jongste algemeene vergadering.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 155