155 Benevens deze kaarten had men 1°. de oorspronkelijk aanwijzende tafel: een register bevattende de nommers van elke sectie in volgorde met omschrijving van de namen der eigenaren enz. 2". een perceels gewijzen kadastralen legger: een register, waarin voor eiken eigenaar een artikel is geopend, waaronder de hem toebehoorende perceelen zijn ingeschreven enz. Voorts een alphabetisch register met de namen der eigenaren en verwijzing naar het artikel van den legger. En eindelijk een verzamelingslegger, waarin voor eiken eigenaar vermeld werd het bedrag van de belastbare opbrengst zijner eigen dommen, ter bepaling van hetgeen door hem aan grondbelasting zou verschuldigd zijn. Men ziet het sloot als een bus Als de kaarten minder fouten hadden geteld en de namen der eigenaren niet zoo vaak op goed geluk waren ingeschreven geworden, zou men het werk haast te goed hebben geacht voor een fiscaal kadaster. Inmiddels het doel was bereikt, om door een kadaster gemakke lijker, billijker en regelmatiger de grondbelasting te kunnen heffen. Niemand onzer, die dit werk, in de lijst van zijnen tijd beschouwd, zal afkeuren. Al spoedig zag men in, dat de wijze van bijhouding een onder werp van aanhoudende zorg der Regeering moest zijn, wilde men niet in onoverkomelijke moeilijkheden komen. Reeds in 1832 voelde men de onhoudbaarheid b.v. der nommering in bisnommers of nommers met een der letters van het alphabet aangevuld. Men bepaalde toen, dat de nommering der perceelen eene steeds voortgaande zou zijn, zoodat elk nieuw te vormen perceel een nommer zou ontvangen onmiddellijk op het laatste nominer van het plan der sectie volgende. In 1835 werd bevolen, dat de landmeter de veldaanteekeningen, voorzien van de aanwijzing der perceelnommers, aan den bijzonderen bewaarder van het kadaster zou overgeven. Bij de invoering had men de onherstelbare fout begaan om niet voor te schrijven, hoe het veldwerk moest worden gehouden, veelmin om het te bewaren. Duizende onjuiste tenaamstellingen moesten successievelijk hersteld

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 157