162 1". Het tegenwoordige kadaster, slechts bruikbaar voor de heffing der grondbelasting, is onvoldoende voor de verzekering van den grondeigendom en de rechten van hypotheekhouders. Bij geleidelijke verbetering door hermeting dienen die rechten verzekerd en maat regelen getroffen te worden teneinde die verbetering afdoende en duurzaam te doen zijn en blijven. 2°. Het kadaster van ieder nog te hermeten gemeente behoort te bestaan uit een eigendoms- en een belastingkadaster, met elkander vereenigd, maar niet verward. "3°T De grenzen van den eigendom bij het eigendomskadaster worden verzekerd ten opzichte van vaste punten, waarvan de plaatsen op het terrein steeds met voldoende nauwkeurigheid kunnen bepaald worden en welker onderlinge ligging bekend is. 4°. Bij de wet, die aan de metingen van het eigendomskadaster bewijskracht in rechten toekent, worden de verplichtingen der eigenaren en bezitters geregeld, teneinde de invoering en instandhouding van het eigendomskadaster mogelijk te maken. 5°. Het eigendomskadaster dient tot grondslag van het belasting kadaster. Het jaar 1889 is zeker een van de meest belangrijke geweest. Het bestuur had nl. eene tentoonstelling van instrumenten en kaart werken georganiseerd. Ik behoef u niet in herinnering te brengen, dat die tentoonstelling een volkomen succes is geweest. Bezocht door mannen van invloed en wetenschap kon ze slechts bewondering afdwingen èn om het denkbeeld zelf, dat er aan ten grondslag lag èn om het volledig geleverd bewijs der onmetelijke vorderingen die op dit gebied, sinds de invoering van het kadaster, zijn gemaakt. In het daaropvolgend jaar 1890 was er eene bespreking aan de orde, die tot het besluit leidde om eene commissie van praead- vies te benoemen over de vraag of de opleiding van aspirant landmeters tot landmeter naar vaste regelen behoort plaats te hebben. Deze commissie bracht in 1891 een lijvig verslag uit, dat na breede behandeling ten slotte bijna onveranderd werd aangenomen. In verband nu met de besluiten van 1888 werd in deze vergade ring (1891) de volgende motie aangenomen:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 164