163 De Vergadering: vereenigt zich met het praeadvies, uitgebracht in zake „opleiding tot landmeter van het kadaster", volhardt bij de wenschen neergelegd in de stellingen welke in de vergadering van 20 Augustus 1888 met algemeene stemmen zijn aangezomen, van oordeel, dat aan eene wettelijke regeling van een onder werp van zoo veelzijdigen aard als het kadaster, een grondig onderzoek behoort vooraf te gaan; besluit: bij de Regeering aan te dringen op de instelling eener Staatscommissie om het kadastrale vraagstuk te onderzoeken en op te lossen." Deze motie werd met den Minister van Financien besproken, welk gesprek gevolgd is door indiening eener door den Minister gevraagde uitvoerige nota. Van dat zeer belangrijk stuk is blijkens brief van 8 November 1892 door den Minister dankbaar en met groote belang stelling kennis genomen. September 1893 werd door Uw bestuur nader over dit onderwerp aan den Minister geschreven, maar tot dusver laat ons aannemen ten gevolge verwissseling van Ministers is daarop geen antwoord ontvangen. Ik roep voorts nog in uw geheugen terug de belangrijke voor drachten gehouden over de secondaire driehoeksmeting, over de verschil lende rechtstoestanden waardoor de grond op Java wordt beheerscht, over de fotografie als hulpmiddel voor architictuur en terrein opnemingen, over de werking van het negatieve stelsel in verband met het onder zoek van den notaris enz. Is er, mag ik vragen, na deze zeer vluchtige en onvolledige herinneringen bij U te hebben opgewekt, reden om het 10 jarig bestaan onzer Vereeniging te herdenken? Ik meen van ja Bouwstoffen zijn er verzameld ambitie gekweekt het gevoel van solidariteit versterkt Hoofdbestuur en opvolgende Ministers hebben van ons streven vernomen en willen er aandacht aan schenken. Wij zijn op den goeden weg. Een nieuwe secondaire driehoeksmeting zal de eerste schrede op den door deze Vereeniging afge- bakenden weg, blijven beschouwd worden. Alzoo wanhoopt niet, al ziet ge niet zoo spoedig Uwe denkbeelden verwezenlijkt als gij wenschen zoudt. Aaneensluiting van allep, die gevoel hebben voor wetenschap en waarheid is noodig. Daarom dwingt ze om in te gaanIn 't verleden ligt het heden, in 't geen is, wat worden zal! Zekermits wij dat willen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 165