16 wettelijk tarief niet altijd verband houdt, 't Is zeker de beste weg. Er is toch geen enkele reden om de bijwerking der registers en stukken over een anderen kam te scheren dan de geheele vernieuwing of den aanleg dier registers en stukken en juist die aanleg is in het tarief blijkbaar opzettelijk niet genoemd; wat lag anders meer voor de hand dan op de rechten wegens gegevens voor het aanleggen van registers en stukken een vierde rubriek van rechten te laten volgen, verschuldigd voor dien aanleg zeiven, evenals op de rechten wegens gegevens voor de bijwerking van bestaande registers en stukken, een tweede rubriek van rechten volgt, verschuldigd voor die bijwerking zelve? Maar de beste weg is hier m. i. een onwettige. Moge hij nog eens een wettige worden! Volledig is het tarief ook al niet. Wat is verschuldigd voor de eenvoudige inzage van een leggerartikel? Ondersteld wordt natuur lijk, dat zij wordt gevraagd voor of namens een waterschap of door het openbaar gezag ingesteld veenschap ten behoeve van de heffing van belasting x); zonder dat kan er geen sprake zijn van toepassing van het verlaagd tarief. Overigens noem ik hier geen ondersteld geval, maar iets dat herhaaldelijk voorkomt. Er zijn zelfs water schapsleggers, welke behalve de hoofden niets anders bevatten dan de totalen van de correspondeerende artikelen der kadastrale leggers en voor welker bijhouding de uittreksels, in de eerste rubriek van het tarief van rechten genoemd, niet baten, maar inzage der artikelen van den kadastralen legger vereischte is. Die inzage is echter niet petarifieerd. Hier en daar nast men. naar ik meen te weten, het gewone tarief der wet van 30 Mei 1877 toe. M. i. ten onrechte. Art. 3 dier wet sluit hare toepassing uit zoodra er sprake is van het gebruik van kadastrale stukken, noodig voor de heffing van belastingen in waterschappen en veenschappen als de daar bedoelde. Ook brengt de billijkheid meê dat, waar ten behoeve van de samenstelling van registers en stukken uittreksels uit de kadastrale leggers met 1 cent per 4 perceelen worden betaald (zie l) Dit laatste zal wel zoo goed als altijd 't geval zijn; een met den kadas tralen legger correspondeerende waterschaps-legger is gewoonlijk niet anders dan een heffingsregister. De zekerheid daaromtrent zal overigens wel afhankelijk zijn van eene verklaring van het waterschapsbestuur. O --- 1 7

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1894 | | pagina 16